Zdrowie ponad wszystko

przez Helen Lewis

Kadr z filmu "THE ISLAND"

Znalezione w sieci:

W Wielkiej Brytanii za podanie fałszywych danych odnośnie trasy podróży będzie grozić kara pozbawienia wolności do lat 10.

To, co brzmi, jak absurdalny scenariusz utopijnego filmu science fiction, jest w rzeczywistości meldunkiem stacji BBC z 9 lutego 2021. Faktycznie musimy zacząć rozmawiać o przyszłości naszego społeczeństwa. Ta debata musi być prowadzona i powinna zacząć się teraz. Wypędzenie chorób i śmierci z naszego życia jest - jak każdemu wiadomo, nieziszczalnym marzeniem, a jednak walka przeciw tej chorobie, która nie jest nawet najgorszą chorobą, jaka może dopaść człowieka, zepchnęła wszelką inną walkę na dalszy plan. Walka z wirusem prowadzona jest obecnie niemal za wszelką cenę. Świat porozumiał się w tej sprawie wyjątkowo jednomyślnie. Tej jednomyślność na darmo by  szukać przy zwalczaniu innych zagrożeń naszego zdrowia czy nawet życia. Obecnie można umrzeć niemal na wszystko, tylko nie na Covid-19. Życie to jednak coś więcej, niż oczekiwana nieobecność choroby i śmierci, której i tak nie da się uniknąć. Wizja społeczeństwa, w którym wszystko, ale zupełnie wszystko podporządkowane jest ochronie zdrowia, powinna wszystkich przerażać. Wiele rzeczy, które nasze życie czynią wartym by żyć i wyjątkowym, należałoby ograniczyć, albo całkowicie zabronić. Na przykład podróże koleją, samochodem, albo samolotem, papierosy i alkohol… Delektowanie się wieloma środkami spożywczymi byłoby reglamentowane lub zakazane, podobnie większe zgromadzenia, być może i koncerty, a któregoś dnia zabroniono by nam się nawet obejmować i całować. Przesadzam? Być może, ale kto jeszcze rok temu się spodziewał, że któregoś dnia będziemy nosić maski? Że podróże, odwiedziny u dziadków, koncerty i zgromadzenia będą praktycznie zabronione? Chwilowo wydaje się nam to rozsądne, jeśli jednak będziemy podążać za ideą stojącej ponad wszystkim ochrony zdrowia, to ta teraźniejszość stanie się któregoś dnia naszą przyszłością.

Jestem przekonany, że zniszczy to  nie tylko nasze społeczeństwo, ale doprowadzi krótko lub długofalowo do buntu ludzkości przeciw tej dyktaturze. Musimy zacząć rozmawiać o tym, jakie społeczeństwo chcemy mieć w przyszłości. Nie ma na to łatwych odpowiedzi. Wizja społeczeństwa to nasza wspólna sprawa. Nie można jej dać projektować samej pani kanclerz, ani wirusologom. To, co tutaj się odbywa, najwyraźniej nie jest jeszcze dla wielu świadome. Jest to bezprzykładna cezura czasowa - wszystko jedno, jak się zdecydujemy.

Andrej Hermlin

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31