Łodzie patrolowe dla Saudyjczyków

przez Bartek Bukowski

Steinmeier popiera miliardowy interes

Rząd federalny jest podzielony: Arabia Saudyjska stara się o zgodę na zakup produktów zbrojeniowych. Z drugiej strony istnieje obawa, że bron ta mogłaby być użyta wbrew międzynarodowym konwencjom. Minister spraw zagranicznych Steinmeier nie ma zastrzeżeń co do części tych umów.

Minister spraw zagranicznych RFN Frank-Walter Steinmeier wypowiedział się wprost za sprzedażą 48 łodzi patrolowych do Arabii Saudyjskiej. Jego saudyjski kolega Adel Al-Dschubair powołuje się na "uzasadnione kwestie bezpieczeństwa i obrony" tego skrajnie islamskiego królestwa, na przykład zabezpieczenie granic i ochrona wybrzeża.

Niemcy współpracują z Arabią Saudyjską od dłuższego czasu, stwierdził polityk SPD. Z jego punktu widzenia "są dobre powody, aby tego typu współpracę kontynuować". Arabia Saudyjska jest stale krytykowana na arenie międzynarodowej za naruszanie praw człowieka i obywatela. W Niemczech stale się debatuje o tym, czy wolno w ten region w ogóle wysyłać materiały wojskowe. W kwestii łodzi patrolowych w rządzie niemieckim powstała rysa.

Według raportu "Süddeutsche Zeitung" szef SPD i minister gospodarki Sigmar Gabriel jest gotów zastopować te dostawy. Oficjalnie z ministerstwa gospodarki nie ma żadnego komentarza w tej sprawie. O zezwoleniu decyduje w takich przypadkach obradująca niejawnie Federalna Rada Bezpieczeństwa, w której skład wchodzi zarówno Gabriel, jak i Steinmeier. Decyzja jeszcze nie zapadła. Angela Merkel wspiera ten handel.

Saudyjczycy będą potrzebni do rozwiązania problemu syryjskiego

Zgodnie z doniesieniami prasowymi Arabia Saudyjska od dłuższego czasu ubiega się intensywnie o zgodę na import łodzi patrolowych, dziesiątek czołgów, ciągników siodłowych oraz broni. W sumie rozchodzi się o zlecenia wartości miliardów euro. Zwolennicy takich dostaw argumentują również tym, że Arabia Saudyjska może odegrać istotną rolę w poszukiwaniu politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego i innych. Krytycy natomiast zwracają uwagę na fakt, że opozycja w ten sposób jest miażdżona.

Steinmeier chwalił Arabię Saudyjską za najnowsze reformy. Przemiany społeczne nie są tam już tabu. Jednocześnie zaapelował do Riadu aby ten użyl swoich wpływów na opozycję syryjską, celem posuniecia do przodu negocjacji pokojowych. Al-Dschubair domaga się większego nacisku na reżim Baschara al-Assada, aby ten respektował zawieszenie broni.

Za n-tv.de  25.05.2016

Wróć

Wydarzenia

> Sierpień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31