Stanowisko ZPwN e.V. Berlin w sprawie "Domu Polskiego" w Bochum

przez Helen Lewis

Zarząd Związku Polaków w Niemczech e.V. (ZPwN) z siedzibą w Berlinie oraz jego członkowie, od dłuższego czasu z niepokojem obserwują sposób i skutki administrowania Domem Polskim w Bochum. Jest to jedna z niewielu nieruchomości należących do organizacji Polaków w Niemczech. Budynek ten formalnie należy do stowarzyszenia Bund der Polen in Deutschland e.V. (BdPiD), który podobno ma tam swoją siedzibę. Faktycznie jednak jest spuścizną wszystkich Polaków w Niemczech, gdyż nabyta została przed laty dzięki środkom naszych Rodaków i wielokrotnie była dofinansowana przez Rzeczpospolitą. Bund der Polen in Deutschland e.V., Bochum zarządza nią i winien to robić dobrze.

Foto: W. Malinowski 15.07.2018

Od lat, ze wzrastającym niepokojem, obserwujemy brak elementarnych przejawów gospodarności u administrujących tą nieruchomością członków zarządu BdPiD e.V. Bochum, jak również brak jakiejkolwiek refleksji nad kwestią zarządzania Domem Polskim, tak ze strony polityków polskich jak i niemieckich. Do czego takie postępowanie może doprowadzić pokazuje przypadek upadłości Związku Polaków w RFN „Zgoda” z siedzibą w Recklinghausen, gdzie w 2013 roku doszło do licytacji Domu Polskiego wraz z inwentarzem. Do dziś "nie ma" winnych spowodowania szkód, zarówno tych finansowych, jak i wizerunkowych.

Foto: W. Malinowski 15.07.2018

Trzeba tu nadmienić, że budynek Domu Polskiego w Bochum jest czterokondygnacyjną czynszową kamienicą mieszkalną w centrum dużego miasta, w której przez lata były wynajmowane lokale mieszkalne i jako taki przez dziesięciolecia przynosił i nadal powinien przynosić co roku wielotysięczne dochody. Od roku 2009 wynajmowane było już tylko jedno mieszkanie za symboliczny czynsz. W roku 2011 budynek został całkowicie odłączony od ogrzewania ze względu na nieregulowanie rachunków. Na te przejawy braku gospodarności administratorów zwracała uwagę komisja rewizyjna BdPiD w latach 2011-2013, niestety bezskutecznie. Także propozycja Komitetu Odbudowy Związku Polaków w Niemczech do zarządu BdPiD z 3 grudnia 2015 roku, obejmująca między innymi deklarację pomocy w administrowaniu budynkiem i w jego prawidłowej, profesjonalnej eksploatacji, nie spotkała się z jakąkolwiek reakcją odpowiedzialnych (ponoć) osób.

Foto: W. Malinowski 15.07.2018

Ten stan rzeczy trwa od prawie dziesięciu lat i co roku Polacy w Niemczech karmieni są wiadomościami, że już niebawem, w następnym kwartale lub od stycznia ruszy remont Domu Polskiego. Poprzednia zapowiedź padła w czerwcu 2016 roku, w 25 rocznicę podpisania traktatu polsko-niemieckiego.

Zarząd Związku Polaków w Niemczech e.V., Berlin wyraża nadzieję, że w sytuacji finansowania remontu Domu Polskiego w Bochum ze środków publicznych,  cały ten proces realizowany będzie w sposób prawidłowy, czytelny i publiczny, przez kompetentne osoby. Mamy również nadzieję, że w przyszłości wyremontowane pomieszczenia Domu Polskiego w Bochum będą mogły służyć wszystkim organizacjom Polaków w Niemczech.

Sławomir Hałaczkiewicz

Przewodniczący ZPwN e.V., Berlin, dnia 17 lipca 2018

Znajdź kilka szczegółów, którymi różnią się te dwa obrazki…

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31