Profesor Zybertowicz w Berlinie

przez Helen Lewis

"Polska w obliczu kryzysu Cywilizacji Zachodu”

Wykład Profesora Andrzeja Zybertowicza w Berlinie.

Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta Andrzeja Dudy, był w sobotę, 11 września gościem Klubu Gazety Polskiej w Berlinie, uczestniczącego w działalności Niedzielnego Klubu Dyskusyjnego. Tematem spotkania była "Polska w obliczu kryzysu Cywilizacji Zachodu”.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Ambasador Polski w Niemczech – Profesor Andrzej Przyłębski oraz jego małżonka Julia Przyłębska, która od grudnia 2015 roku sprawuje funkcję sędziego w Trybunale Konstytucyjnym.

Profesor Zybertowicz przedstawił analizę rozwoju cywilizacyjnego związanego m.in. z rozwojem technologicznym, niekontrolowaną imigracją, Brexitem, kumulacją kapitału w rękach niewielkiej grupy osób (na przykład ok. 50 % majątku kuli ziemskiej jest w posiadaniu 65 osób) etc.

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy uważa, ze Europa obecnie odrywa się od swojej tradycji i od chrześcijańskich korzeni, jest zbyt otwarta na inne kultury. Pan Profesor stwierdził: "Różne kultury mogą ze sobą współżyć, ale w pewnych proporcjach i w pewnych ramach. Kultury odległe muszą w dłuższym procesie ze sobą współpracować, ucierać się, żeby utworzyć wspólną przestrzeń rozwoju".

Andrzej i Julia Przyłębscy

W dyskusji, która rozwinęła się po wykładzie na plan pierwszy wysunęła się problematyka związana z Trybunałem Konstytucyjnym. A to właśnie konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, będzie prawdopodobnie następnym tematem spotkania, które w najbliższym czasie zorganizuje Niedzielny Klub Dyskusyjny.

Spotkanie z Profesorem Zybertowiczem dowiodło, że takie wykłady/dyskusje są w środowisku Polonii Berlińskiej bardzo potrzebne i chętnie odwiedzane. Klub Gazety Polskiej w Berlinie intensywnie pracuje już nad następnymi spotkaniami, dostosowując tematy do aktualnej sytuacji w Polsce i na Świecie.

Film ze spotkania:

https://www.youtube.com/embed/dZnASqHWtRw

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31