Most Józefa Piłsudskiego

przez Bartek Bukowski

Inicjatywa "Most Józefa Piłsudskiego" w Magdeburgu

W Magdeburgu planowane jest przedłużenie alei Ernsta Reutera i budowa nowego mostu, który ma odciążyć most Anny Ebert przez Starą Łabę. Wyjazd na Werder - do Portu Zimowego ma przebiegać w miejscu, w którym sto lat temu znajdował się wewnątrz magdeburskiej cytadeli dom, gdzie władze Prus internowały Józefa Piłsudskiego - założyciela nowoczesnego Państwa Polskiego.

Przy tej okazji widzimy możliwość i potrzebę, aby ten epizod z naszej wspólnej polsko-niemieckiej historii oraz historii Magdeburga, odpowiednio w tym miejscu uczcić, np. tablicą pamiątkową, a budowlę składającą się z obiektów BW-Nr. 1 (ASB 7677513) oraz BW-Nr. 2 (ASB 7677512) nazwać "Most Józefa Piłsudskiego" (w oryginale: "Josef-Pilsudski-Brücke"). To z Magdeburga Józef Piłsudski wyruszył w drogę przez Berlin do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 roku, po ok. 120 latach zaborów, ogłosił niepodległość Polski.

Józef Piłsudski był osobowością dla wielu kontrowersyjną, przedstawiany jest niekiedy jako faszysta. Z faszyzmem Marszałek nie miał jednak nic wspólnego. Przejął on stery państwa, które po podziale trwającym całe generacje, scalało w jedno trzy różne mentalności. Polacy walczyli w XIX wieku o niepodległość, ale demokracji w tym czasie nie uświadczyli. Do tego doszło bezpośrednie sąsiedztwo ze Związkiem Sowieckim i walka o granice młodego państwa zagrożonego ze wszystkich stron. Kto mierzy Piłsudskiego naszą dzisiejszą miarą, ten dojdzie do wniosku, że był on dyktatorem. Ten "dyktator" nie zgromadził majątku, wałczył z korupcją i nepotyzmem w polskim państwie. Kraj w latach międzywojennych rozwijał się i od nowa scalał.

Wiele mówi się o mostach łączących Polskę i Niemcy, najczęściej mając na myśli budowle wzdłuż Odry i Nysy, ale polsko-niemieckiego mostu w środku Niemiec jeszcze nie ma! Byłby on nie tylko znakiem chcianej przyjaźni, ale przyznaniem się do wspólnej przeszłości i przyszłości.

Dlatego Związek Polaków w Magdeburgu wspiera Inicjatywę "Most Józefa Piłsudskiego w Magdeburgu" i zaprasza każdego, kto chce się do niej przyłączyć.

www.bdpmd.de

https://www.facebook.com/PilsudskiBruecke/

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31