Uroczysty koncert 3 Maja

przez Joanna Petryka-Wawrowska

Marcin Zdunik i Paweł Wakarecy

Dzień 3 maja to Święto Narodowe w Polsce. Właśnie z tej okazji w Sali im. Ottona Brauna Biblioteki Miejskiej w Berlinie odbył się uroczysty koncert. Na zaproszenie Ambasady Polskiej przybyli niemieccy dyplomaci, goście z Polski, Niemiec i z zagranicy.

Zgromadzonych przywitał Ambasador Rzeczypospolitej w Berlinie, Prof. Dr Andrzej Przyłębski. Opowiedział też krótko o sytuacji przedrozbiorowej i naświetlił bliżej fakty historyczne związane z tym Świętem jak również obecną sytuację polityczną w Polsce. Po przemówieniu usłyszeliśmy trzy utwory w wykonaniu znakomitych muzyków młodego pokolenia: skrzypka Jakuba Jakowicza, altowiolistę Piotra Szumieła, wiolonczelistę Marcina Zdunika i pianistę Pawła Wakarecego .

Artyści rozpoczęli wieczór pięknym Adagio i Fugą d-moll Nr 1 KV 404 Jana Sebastiana Bacha / Wolfganga Amadeusza Mozarta, stylowo wprowadzając słuchaczy w barokowy nastrój. Następnie usłyszeliśmy Introdukcję i Poloneza Brillante C-Dur Fyderyka Chopina, wykonane z wielkim rozmachem przez Piotra Szumieła i Pawła Wakarecego.

Na koniec mieliśmy okazję podziwiać bardzo rzadko wykonywany, a jakże piękny Kwartet Fortepianowy c-moll Op. 61 Władysława Żeleńskiego. Ten krakowski kompozytor, zasługujący na znacznie większą uwagę, oprócz licznych oper, utworów orkiestrowych i kwartetów smyczkowych, napisał tylko jeden kwartet fortepianowy. Choć chętnie grany, pozostaje jednak niesłusznie w cieniu innych wielkich kompozycji. Nie mniej jednak można zaliczyć go do najważniejszych utworów polskiej muzyki kameralnej.

Artyści zaprezentowali ten piękny utwór brawurowo, bardzo muzykalnie prowadząc temat w poszczególnych częściach. Emanowali radością wspólnego muzykowania a odważne i romantyczne brzmienie ich instrumentów stanowiło spójność wypełniając pełnią dźwięku całą widownię.

To był niewątpliwie piękny wieczór, za który należy się wielkie podziękowanie organizatorom i polskim muzykom.

Wróć

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31