Srebrny Niedźwiedź: "Pokot" Agnieszki Holland

przez James Wilson

Berlinale 2017: Polska reżyser Agnieszka Holland miała ciekawy pomysł na „Pokot“.

Agniezka Holland

Tłumaczenie z bloga Konrada Köglera

Kapryśna starsza pani, żyjąca razem z dwiema sukami w oddalonym od osad domu, gdzieś na granicy z Czechami, jeździ SUVem po okolicy i likwiduje swoich przeciwników (myśliwych, kłusowników, proboszcza i skorumpowany establishment od burmistrza, po szefa policji).

Mogłaby wyjść z tego anarchistyczna komedia kryminalna. Holland jednak, której najlepszy czas przypadł na lata 80e i 90e - z kilkoma nominacjami do Oscara, zmarnowała niestety zabawną intrygę i postawiła publiczność przed trudną, zbytnio meandrującą przez rozmaite gatunki, historią, w której straszą jeszcze entomolog i szalony programista.

Film ten oferuje dwa kiepskie Running Gags: nazwisko głównej bohaterki, które wszyscy niewłaściwie wymawiają, oraz jej mądrości jako astrologa-amatora.

Jury festiwalowe wyróżniło jednak ten film "Srebrnym Niedźwiedziem" (Alfred Bauer-Preis). Można tylko spekulować co do powodów tej decyzji: być może po konkursie, w którym i tak nie było niczego ciekawego do zaoferowania, zdecydowano się po prostu na mniejsze zło. A może Jury ucieszyły piękne widoki z jeleniami i innymi zwierzętami leśnymi, pasujące tak ładnie do sekwencji sennych zdobywcy "Złotego Niedźwiedzia" „On Body and Soul“?

https://www.freitag.de/autoren/kulturblog/silberner-baer-pokot-von-agnieszka-holland

Wróć

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31