Zgermanizowane dzieci oskarżają

przez Agnieszka Wolska

Centrum Doumentacji Nazizmu, EL-DE Haus w Kolonii

21.06.2018 przed sądem w Kolonii odbędzie się precedensowa rozprawa obywatela RFN Hermanna Lüdekinga, który pozwał państwo niemieckie o odszkodowanie za cierpienia i doznane krzywdy w związku z przymusową germanizacją. Lüdeking jest polskim dzieckiem z Łodzi, ofiarą niemieckiego programu germanizacyjnego.

http://www.geraubte.de/pressemitteilungen/koeln2018/PRESSEMITTEILUNGKurzfassung.pdf

W ubiegłym roku portal interia.pl opublikował na ten temat tekst dziennikarki dw.de Moniki Sieradzkiej. Czytam w nim m.in. "Od kilku lat Hermann Lüdeking działa ramię w ramię z Christophem Schwarzem. Swoją gorycz postanowił przemienić w walkę i stać się twarzą walki o prawa bezimiennej masy zapomnianych ofiar. Jest prezesem honorowym stowarzyszenia "Geraubte Kinder - vergessene Opfer e.V.".

Wiosną 2017 roku skierował skargę we własnej sprawie do sądu krajowego w Nadrenii Północnej-Westfalli, gdzie mieszkał jako chłopiec z opiekunami. Domaga się odszkodowania. "Nawet kilka tysięcy euro to już byłoby coś. Chodzi o symbol, o uznanie naszych krzywd" - mówi."

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zrabowane-dzieci/artykuly/news-hermann-ludeking-zrabowane-dziecko-ktore-walczy-o-rekompensa,nId,2440499#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Czwartkową rozprawę przed sądem w Kolonii (początek o godz. 12.45), poprzedzi o godz. 11.00 cicha demonstracja i konferencja prasowa przed kolońskim Centrum Dokumentacji Nazizmu EL DE Haus, gdzie w roku 2016 pokazywano wystawę o "zrabowanych dzieciach" z okupowanej Polski i innych krajów europejskich.

http://www.geraubte.de/pressemitteilungen/koeln2018/PRESSEMITTEILUNGKurzfassung.pdf

Beata Pokrzeptowicz z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Niemczech i Związku Polaków w Niemczech e.V. Berlin  opublikowała właśnie video  https://youtu.be/QX-nmHAW3lk, w którym informuje o demonstracji i przypomina o problemie  "zrabowanych dzieci" - z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Czech i Słowenii - podczas II wojny, często odbieranych lub uprowadzanych rodzicom i umieszczanych w rodzinach niemieckich celem germanizacji. Szacuje się, że mogło to być nawet 200 tys. dzieci, które spełniały nazistowskie kryteria czystości rasy. Do dziś państwo niemieckie konsekwentnie odmawia tym osobom statusu ofiar III Rzeszy i związanych z tym odszkodowań, mimo iż są to często obywatele RFN, którzy dopiero po latach dowiedzieli się, że pochodzą z Polski, czy z innych krajów okupowanych.

O ich prawa oficjalnie nie upominał się niestety do dziś żaden polski rząd, także po 1989 roku.

Jako jedyne czyni to od 2012 roku Stowarzyszenie "Geraubte Kinder - vergessene Opfer e.V." założone przez niemieckiego nauczyciela Christopha Schwarza z Freiburga. Bundestag odrzucił dwie petycje Stowarzyszenia w tej sprawie i na odczepnego dał 40 tys. euro na wystawę "Geraubte Kinder". Sam Christoph Schwarz jest w RFN szykanowany. Do dziś, m.in. mimo próśb PTHwN do polskich władz konsularnych w Kolonii, kierowanych do wicekonsula Przemysława Gębiaka, nie został uhonorowany przez nasze państwo za swoją działalność na rzecz polskich ofiar germanizacji.

Na stronie FB Konsulatu RP w Kolonii, dotąd (tj. 20.06) brak jakiejkolwiek informacji o jutrzejszej demonstracji, mimo, że jak poinformował Christoph Schwarz, konsul Jan Sobczak otrzymał od Stowarzyszenia oficjalne zaproszenie do udziału w zgromadzeniu i do wygłoszenia okolicznościowego przemówienia w imieniu władz RP. Również drogą mailową Konsulat dotąd nie powiadamiał ze swojego rozdzielnika o czwartkowej pikiecie organizowanej przez Stowarzyszenia Geraubte Kinder, choć przesyłał informację i zaproszenia na inne swoje aktualne imprezy. Taka sama "profesjonalna" cisza ze strony Ambasady RP w Berlinie, która na twitterze informuje tylko o mundialu lub wczorajszym "Petersberskim dialogu klimatycznym" z udziałem Premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel. Takie są na dziś priorytety polskiej dyplomacji w RFN ...., także po 2015 roku nieprowadzącej żadnej skoordynowanej polityki historycznej. Jako Polacy mieszkający w RFN z osłupieniem przyjęliśmy niedawne zaproszenie Instytutu Polskiego z Düsseldorfu na obchody ....600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją, świadczące o kompletnym braku wyobraźni i orientacji w aktualnych niemieckich realiach. No chyba, że nasi "spece od promocji polskiej kultury" w RFN postanowili utwierdzić upowszechniany dziś nagminnie w Niemczech stereotyp Jarosława Kaczyńskiego jako żądnego władzy dyktatora pokroju Erdogana, czy Putina. 

Serdecznie pozdrawiam

W imieniu PTHwN

Agnieszka Wolska

P.S. Na marginesie tej sprawy, w której władze RFN odmawiają odszkodowań polskim dzieciom / ofiarom III Rzeszy.  Równocześnie - tylko w ostatnich latach - wydano miliony z niemieckiego budżetu  np. na kampanię reklamującą Bundeswehrę i zachęcającą młodzież do służby w niemieckiej armii.

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31