Wojna w Zgorzelcu - Kronika

przez Bartek Bukowski

Konferencja prasowa 10.02.2016, od lewej: Jacek Musiał, Gerard Fecyk, Mateusz Brauer-Blicharz

W związku z doniesieniami naszego korespondenta w Zgorzelcu / Görlitz - Mariusza Klonowskiego o niepokojących zajściach po polskiej stronie granicy (zobacz artykuł z dnia 8 lutego br.) i o wydarzeniach, które miały miejsce od tej pory, zamieszczamy "kronikę wydarzeń", ponieważ sprawa jest bulwersująca, a mainstream nie chce (albo nie może) sobie pozwolić na obiektywizm.

02.02.2016, ok. godz. 11:20 patrol firmy ochroniarskiej "Centrum Szkolenia Specjalnego FENIX" dostrzega osobę nieupoważnioną na terenie jednego z powierzonych im pod ochronę obiektów. Podczas próby zbliżenia się, osobnik na widok patrolu rozpoczyna ucieczkę. Ponieważ patrol jest zmotoryzowany, a podejrzany ucieka piechotą, patrol szybko dochodzi zbiega. Podejrzany nie stawia oporu, krzyczy tylko po angielsku, że nie jest z IS (Islamic State = Państwo islamskie), stara się zachowywać przyjaźnie. Spytany, czy ma prawo przebywania na terenie obiektu i czy może to w jakiś sposób udokumentować, osobnik pokazuje niebieską książeczkę wydaną mu przez władze RFN. Ponieważ nie okazuje ważnego paszportu ani innych dokumentów wymaganych przez prawo od obcokrajowca przebywającego na terenie RP, pracownicy FENIXa zawiadamiają Straż Graniczną. Do momentu przyjazdu Straży Granicznej pracownicy rozmawiają po angielsku z osobnikiem, który nawet chętnie pozuje do zdjęć. Przybyły patrol straży Granicznej, wobec braku wymaganych dokumentów zabiera delikwenta na posterunek, gdzie prowadzone są dalsze czynności celem ustalenia tożsamości - jak się później okazało, obywatela Syrii przebywającego w RFN jako azylant. Pracownicy firmy FENIX nie biorą udziału w tych czynnościach, po odjeździe patrolu SG udają się na dalszy objazd chronionych obiektów.

O zatrzymaniu, wylegitymowaniu i przekazaniu obywatela Syrii straży granicznej firma FENIX poinformowała na Facebooku, wywołując komentarze różnej treści, na które - jak wielu użytkownikom tego portalu wiadomo, nie ma się wpływu.

Już w dniu 03.02.2016 portal onet.pl opisuje całą sytuację, zamieniając ubranie robocze ochroniarza w strój nazistowskiego bojówkarza.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/pracownicy-ochrony-ujeli-w-polsce-syryjczyka-i-opublikowali-kontrowersyjny-komentarz/b92wb8

"Informacja o nielegalnym pobycie cudzoziemca nie potwierdziła się - mówi "Wyborczej" st. chor. Agnieszka Golias, rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej."

http://wyborcza.pl/1,75478,19578595,weteran-z-iraku-ujal-na-ulicy-syryjczyka-bo-to-jest-polska.html?disableRedirects=true

Tego samego dnia pojawiają się informacje na rożnych portalach.

Na przykład strona gazeta.pl publikuje zdanie dziennikarza portalu zgorzelec.info, Jacka Staszczuka: "W pewnym momencie pojawiły się głosy, że ponosi ich brawura."

Maciej Jabłoński z dolnośląskiego oddziału Partii Razem, który złożył zawiadomienie do prokuratury: "Wobec bezprawnego samosądu należy przypomnieć: do ścigania przestępstw powołana jest policja i inne, odpowiednie służby państwowe." - Tutaj już jest mowa o "samosądzie"! Czyli panom politykom wolno jest pomawiać obywatela o czyny karalne!?

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19578443,ochroniarze-chwala-sie-ujeciem-uchodzcy-tyle-ze-syryjczyk.html

Również PIKIO.PL postanowił wyśmiać niezręczną akcję zgorzeleckich ochroniarzy:

"– Bandyci i oszuści! Też bym uciekał przed otyłym uzbrojonym kolesiem z psem. Radość z bezprawnego zatrzymania zapewne dla Was bezcenna. Mam wrażenie, że możemy mieć do czynienia ze złamaniem prawa, trzeba przemyśleć zawiadomienie o możliwości popełniania przestępstwa – komentuje Adam Wedman z partii Zieloni."

http://pikio.pl/ups-zlapany-przez-obywateli-mezczyzna-to-nie-uchodzca-mial-prawo-tam-byc/

W dniu 04.02. 2016, na portalu wiadomości RMF FM ukazuje się informacja o prowadzonych przez policję w Zgorzelcu czynnościach, mających na celu ustalenie, czy pracownicy firmy FENIX nie złamali prawa.


http://www.rmf24.pl/raporty/raport-fala-uchodzcow/najnowsze-fakty/news-w-zgorzelcu-zatrzymali-syryjczyka-legalnie-przebywajacego-w-,nId,2140351

Podkomisarz Owsiak - rzecznik prasowy policji w Zgorzelcu oświadczył, że w szczególności chodzi o § 256 kk (podżeganie do nienawiści).

O ile onet.pl zamazał twarz Syryjczyka, to nie zamazał twarzy pracownika Fenixa. Uczynił to RMF FM.

04.02.2016 - TVN24 : "Ochroniarze zatrzymali Syryjczyka i pochwalili się w sieci. Policja: sytuacja prawnie wysoce wątpliwa"

"- To skandaliczne - mówi burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz o akcji zatrzymania obywatela Syrii" - kolejny raz pada słowo "zatrzymanie", które w rzeczywistości nie miało miejsca.

- Jako urząd miasta jesteśmy oburzeni działaniem grupy ochroniarskiej. Ta tłumaczy się tym, że mężczyzna naruszył teren przez nią ochraniany, ale do zatrzymania doszło już na miejskim chodniku, czyli w miejscu w publicznym. Nie mieli do tego prawa - podkreśla Renata Burdosz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zgorzelec. I dodaje, że "w Zgorzelcu ten, kto nie zrobił nic złego, może czuć się bezpiecznie". (Mamy inne informacje na ten temat.)

http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/zatrzymanie-syryjczyka-w-zgorzelcu-bezprawne-policja-bada-sprawe,616914.html

04.02.2016 - Interia.pl - Fakty - w artykule zamieszczono niezamazane zdjęcie Syryjczyka i pracownika Fenixa. Czytamy tu między innymi:

"Jak powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy zgorzeleckiej policji podkom. Antoni Owsiak, dochodzenie prowadzone jest dwutorowo (...) materiał internetowy został przekazany już do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, która zdecyduje o ewentualnym wszczęciu śledztwa z art. 256 kk. (...) Niewykluczone, że będziemy chcieli przesłuchać również tego mężczyznę, gdy ustalimy adres jego pobytu" - dodał rzecznik.

To oznacza, że Policja w Zgorzelcu w tym momentu nadal nie posiada informacji o miejscu pobytu "Poszkodowanego"  i głównego świadka (raczej niezainteresowanego sprawą!), obywatela Syrii, ale już skierowała wniosek do prokuratury! O ile Straż Graniczna ustaliła miejsce zameldowania w RFN obywatela Syrii jeszcze podczas kontroli w dniu 2 lutego, to zgorzelecka policja nie zdążyła się tam nawet o to zapytać. Bardzo ciekawe podejście do obowiązków służbowych!

http://fakty.interia.pl/polska/news-zgorzelec-ochroniarze-schwytali-syryjczyka-policja-bada-spra,nId,2140238

Na portalu wykop.pl odnotowano ponad 300 komentarzy pod informacją o "zatrzymaniu" Syryjczyka w Polsce. Na treść tych komentarzy Fenix nie ma najmniejszego wpływu!

http://www.wykop.pl/link/2996513/nielegalnie-przebywajacy-na-terenie-polski-syryjczyk-zatrzymany-w-zgorzelcu/

Ostro po zgorzeleckich urzędnikach "przejeżdża się" portal kresy.pl.

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wladze-zgorzelca-policja-i-rpo-przeciwko-ochroniarzom-ktorzy-zatrzymali-nielegalnego-migranta

05.02.2016 na portalu PCH24.pl pojawia się krytyczna względem władz Zgorzelca relacja, mająca na celu wytłumaczenie zasadności postępowania patrolu firmy FENIX:

"Szef firmy ochroniarskiej - Jacek Musiał - tłumaczy, że niezależnie od tego, czy na obiekcie przebywałby dziwnie zachowujący się Polak, czy Syryjczyk, i tak zostałby zatrzymany. - Taka osoba powinna zostać zatrzymana i sprawdzona, dlaczego przebywa w tym miejscu - zaznacza. Policja twierdzi jednak, że sytuacja jest „wysoce wątpliwa prawnie”. Z ustawy wynika bowiem, że pracownicy ochrony mają prawo wylegitymować osobę przebywającą na terenie obiektu, a w jego pobliżu tylko w przypadku, gdy istnieje zagrożenie - mówi podkom. Antoni Owsiak z KPP w Zgorzelcu. Policjanci przekazali więc sprawę do prokuratury."

Ten sam rzecznik nie zna miejsca pobytu poszkodowanego...

"Poinformowanie prokuratury zapowiada również partia Razem. Co więcej, sprawą z urzędu zajmie się także Rzecznik Praw Obywatelskich."

http://www.pch24.pl/absurdalna-postawa-wladz-zgorzelca--burmistrz--policja-i-rpo-przeciw-ochroniarzom--ktorzy-zatrzymali-syryjczyka-,41037,i.html#ixzz3ztNTjlF6

08.02.2016 na Facebooku zauważony zostaje profil o nazwie "Görlitzer Sturmabteilung", szkalujący właściciela firmy Fenix, przedstawiający go jako esesmana z psem podczas inspekcji w obozie koncentracyjnym. Zdjęcia te opublikowano bez najmniejszego względu na ofiary obozu widniejące również na wspomnianych fotografiach. Po interwencji Facebook ten profil natychmiast skasował gdyż spełniał on wszelkie przesłanki czynu z art. 256 kk.

08.02.2016 dziennikberlinski.de publikuje artykuł w tej sprawie, powiadomiona zostaje również prokuratura.

http://www.dziennikberlinski.pl/index.php/nasze-wiadomosci/kto-szkaluje-weteranow-wojska-polskiego.html

10.02.2016, o godz. 13:00 odbywa się konferencja prasowa spółki FENIX w Zgorzelcu. Efektem jest m. in. artykuł w Gazecie Wrocławskiej

Gazeta Wrocławska w dniu 11.02.2015, publikuje tekst obnażający jednego z pracowników, pomysłodawcę firmy Fenix, Gerarda F. , jako osobnika wielokrotnie wchodzącego w konflikt z prawem.

Tego samego dnia Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu Barbara Ziemblicka wydaje postanowienie o zabezpieczeniu dowodów w siedzibie firmy Fenix.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/9390172,ujeli-syryjczyka-i-chca-zakladac-gwardie-narodowa-a-ich-rzecznik-ma-sprawe-karna,id,t.html

11.02.2016 - Policja wkracza do siedziby firmy FENIX i zabezpiecza dokumenty na podstawie postanowienia prokuratury z dnia 10.02.2016.

12.02.2016, godzina 12:30 - w prokuraturze rejonowej w Zgorzelcu zeznaje obywatel Syrii, którego podobno "zatrzymał" patrol firmy FENIX.

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19617349,zatrzymany-w-zgorzelcu-syryjczyk-zeznaje-dzis-w-prokuraturze.html

TVN24, godz. 16:36: Piotr Pietrykiewicz, zastępca prokuratora rejonowego w Zgorzelcu stwierdził, że weryfikuje się, czy zeznania Syryjczyka zgadzają się z wyjaśnieniami firmy FENIX. Ponadto "sprawdzana jest koncesja firmy, której struktura jest zagmatwana".

http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/zgorzelec-syryjczyk-zatrzymany-przez-ochroniarzy-w-prokuraturze,618751.html

25.02.2016 - "nalot" z MSWiA w firmie FENIX trwa już 2 dzień.

"Zatrzymanie" w Zgorzelcu

Ferowanie wyroków w sprawach jeszcze niezakończonych kojarzy się z okresem stalinizmu. Ze zwyklej kontroli dokumentów zrobiono: zatrzymanie, samosąd i pozbawienie wolności. Teraz, jeśli Syryjczyka (nazwisko znane redakcji) nie uda się znaleźć, to jeszcze dojdzie uprowadzenie, a może zabójstwo!?

Nasuwa się jeszcze kilka pytań:

Jakim sposobem dziennikarze Gazety Wrocławskiej mają dostęp do akt, które dawno miały być zniszczone? W Polsce niszczy się wiele akt, ale najwyraźniej nie tych, co potrzeba! Może tym powinna zająć się prokuratura innego szczebla, z innego miasta?

Gdyby interpretować KK tak, jak robi to zgorzelecka prokuratura, to każda kontrola pojazdów przez policję czy ITS jest pozbawieniem wolności. A oto, jak opisuje to Kodeks Karny:

Art. 189 k.k.: § 1. Kto pozbawia człowieka wolności podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przestępstwo z art. 189 k.k. polega na podejmowaniu przez sprawcę takich działań, które pozbawiają człowieka możliwości swobodnego wyboru miejsca pobytu. Jest to np. zamknięcie człowieka w pomieszczeniu, związanie go, zainstalowanie przeszkód uniemożliwiających wydostanie się z określonego miejsca. Przestępstwo może być też popełnione przez zaniechanie (np. kierowca nie zatrzymuje samochodu, pozbawiając w ten sposób wolności podwożonego przez siebie znajomego, który posprzeczawszy się z nim oświadczył, że chce wysiąść.). Nie jest wymagany żaden minimalny okres pozbawienia wolności.

Przestępstwo z art. 189 k.k. można popełnić tylko umyślnie (zamiar bezpośredni lub ewentualny)

Pozbawienie wolności przez lekkomyślność lub niedbalstwo nie jest przestępstwem, chyba że wynika z niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i wyrządza pokrzywdzonemu istotną szkodę (art. 231 § 3 k.k.), ale jest karane z innej kwalifikacji prawnej.

Jest to przestępstwo trwałe, dokonane jest z chwilą pozbawienia wolności pokrzywdzonego i trwa do czasu jego uwolnienia.

Kwalifikowany typ pozbawienia wolności przewiduje art. 189 § 2 Kk. Okoliczności tworzące typ kwalifikowany objęte być muszą winą umyślną (zamiar bezp. lub ew.- tak uważa większość doktryny) Ma on miejsce wtedy, gdy pozbawienie wolności trwało dłużej niż 7 dni, lub łączyło się ze szczególnym udręczeniem. Poprzez szczególne udręczenie należy rozumieć takie zachowanie się sprawcy, które wykracza poza zakres niezbędny do zatrzymania ofiary w określonym miejscu i służy wyrządzeniu jej dodatkowych cierpień fizycznych lub psychicznych, np. bicie, znieważanie, głodzenie, zamknięcie w ciemnej piwnicy, etc.

Zob. w Kodeksie Karnym

C. d. n.

Wróć

Wydarzenia

> Czerwiec 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30