Ważne rocznice

przez Jan Wojewski

31 sierpnia i 1 września zapadły głęboko w świadomość historyczną Polaków.

Ostatniego dnia sierpnia 1980 roku podpisano porozumienia gdańskie, co utworzyło drogę do powstania NSZZ "Solidarność".

Konsekwencją tego było - co prawda dopiero w 1989 roku - odzyskanie niepodległości, upadek muru berlińskiego, rozpad Związku Sowieckiego, upadek komunizmu.

Mimo tych oczywistych faktów, trzeba o tym stale pisać i mówić, gdyż wielu zapomina o tym, że

nie byłoby wolności bez Solidarności!

1 września, to dzień z kolei bardzo tragiczny dla historii narodu i państwa polskiego.

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę agresji niemieckiej a później sowieckiej na naszą ojczyznę.

Dane mi było osobiście brać udział w obchodach tej rocznicy w Warszawie.

Tysiące uczestników uroczystości na Placu Piłsudskiego w niespotykanym upale, przy bezchmurnym niebie, było świadkami tego, jak światowej opinii publicznej przypomniano o tym, że II wojna światowa rozpoczęła się od brutalnego ataku Niemiec a później Sowietów na Polskę. Prezydent Andrzej Duda w jasnych i zdecydowanych słowach przedstawił tragedię i skutki tej agresji.

Wysłuchali go przedstawiciele ponad 40 różnych państw, w tym prezydent i kanclerz Niemiec.

Za pośrednictwem mediów słowa prawdy o początkach i skutkach wojny światowej dotarły do odbiorców w wielu krajach.

Tak samo było z wystąpieniem prezydenta Niemiec Waltera Steinmeiera. Z poczuciem ulgi można było wysłuchać przyznania się w imieniu narodu niemieckiego do winy i prośby o wybaczenie.

Kiedy jednak redaktor Radio France International zapytał się mnie, jak oceniam to wystąpienie, to stwierdziłem, że jako naród wysłuchaliśmy już dużo przeprosin. Teraz czekamy na czyny, czekamy na jakieś decyzje Niemców związane z reparacjami za ogrom szkód i miliony ofiar.

Dodałem także, że czekamy na jakąś formę przeprosin ze strony Francji za zdradę we wrześniu 1939 roku i nieudzielenie nam - wbrew zawartym sojuszom- efektywnej pomocy. Kiedy sprawdziłem, czy moje słowa znajdą się być może na stronie internetowej RFI, to było tak jak myślałem: słowa o Steinmeierze powtórzono, zaś słów o postawie Francji nie. - Wiadomo, prawda boli...

Ważne były też słowa wiceprezydenta USA Michaela Peina. Podkreślił on wyjątkowość naszego narodu i podkreślił trwałość sojuszu z Polską.

Kwiki i chichoty totalnej opozycji z tego, że prezydent Trump przełożył swą wizytę w Polsce, są więcej niż żałosne. Opozycja doszła do stadium, w którym cieszyłaby się również, gdyby obecnie Hitler dzisiaj zaatakował Polskę. Dla tych Antypolaków ważne jest tylko jedno: za wszelką cenę obalić demokratycznie wybrany rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Wróć

Wydarzenia

> Listopad 2020 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30