Reformy sądownictwa w Polsce

przez Jan Wojewski

Marcin Warchoł, Fot. K. Stolarczyk

Z inicjatywy nowopowstałego Patriotycznego Forum Polonijnego (wspólnie z Klubem GP w Berlinie) i Ambasady Polskiej w Berlinie 24.11.2017 na Uniwersytecie Humboldta odbył się wykład wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła na temat reformy sądownictwa w Polsce.

Temat wrażliwy ze względu na obecne relacje polsko-niemieckie, szczególnie w tym aspekcie. Wiadomo powszechnie, że Niemcy obecną reformę sądownictwa w Polsce totalnie krytykują, tak jak to krytykuje tzw. totalna opozycja w kraju.

Pytanie, czy za tym stoi niewiedza rządu niemieckiego, czy też niechęć do rządu Prawa i Sprawiedliwości jest w zasadzie retoryczne. Trzeba złożyć wyrazy uznania ministrowi Warchołowi, że zdecydował się w tej sytuacji na przyjazd i otwartą rozmowę na gorącym berlińskim terenie.

Zdjęcia: K. Stolarczyk

Uczestnicy wykładu i dyskusji, Polonusi i przedstawiciele mediów polskich i niemieckich, a także wielu Niemców, wyrazili żywe zainteresowanie tematem.

Z głosów, które przeważały szczególnie ze strony niemieckiej, jawił się obraz niewiedzy co do realnej sytuacji w polskim sądownictwie. Niektórzy uczestnicy spotkania musieli ze zdumieniem stwierdzić, że "Gazeta Wyborcza" jako źródło informacji o Polsce jest niewiarygodna.

W kuluarowych rozmowach wielu Niemców mówiło o tym, że teraz rozumieją lepiejkonieczność zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. To jest niewątpliwym sukcesem tego wydarzenia w Berlinie, co odnotowała obecna na wykładzie pani Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31