"Niepodległej na Urodziny"

przez Jan Wojewski

23 października 2018 roku, pod hasłem "Niepodległej na Urodziny", w prestiżowym berlińskim "Konzerthaus" odbył się koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na koncercie obecni byli Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier, Ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, ludzie kultury i sztuki, a przede wszystkim liczna Polonia.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził w swoim wystąpieniu m. in. że odrodzenie Polski było możliwe dzięki wielkiej ofierze krwi złożonej przez pokolenia Polaków w czasach niewoli, a także dzięki oparciu się na chrześcijaństwie, które towarzyszy Polsce w jej skomplikowanych dziejach od 1050 lat.

Prezydent Steinmeier zaakceptował wagę i znaczenie Polski dla Europy. Wspomniał, że Niemcy nigdy nie zapomną o swojej odpowiedzialności za ogrom zniszczeń dokonanych w czasie II wojny światowej.

Miejmy nadzieję, że to znajdzie wyraz w praktycznej polityce niemieckiej dotyczącej Polski.

Koncert był dla zgromadzonych gości prawdziwą ucztą duchową.

Utwory Beethovena, Paderewskiego, Tansmana, Wieniawskiego zostały wykonane perfekcyjnie przez orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego.

Punktem szczytowym koncertu był występ Szymona Nehringa, laureata XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2017 roku.

Jego brawurowa i mistrzowska gra na fortepianie wywołała na widowni burzę oklasków.

Przykrym zgrzytem była próba zakłócenia przemówienia Prezydenta Andrzeja Dudy przez paru kodowców wykrzykujących: "Konstytucja!".

Szybko zostało to "zgaszone" przez wielu Polonusów, którzy głośno wsparli Prezydenta wołając gromko "Andrzej Duda!"

Goście zgromadzeni w foyer Konzerthausu wyrażali swoje oburzenie niegodnym działaniem chorych z nienawiści "kodziarzy", którzy powołując się na demokrację, zapomnieli widocznie - sami mieszkając w Berlinie - o 5 przykazaniu Związku Polaków w Niemczech, które jest aktualne także dziś: "Polska jest naszą Matką, o Matce nie mówi się źle!"

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31