Kryzys polityczny w Niemczech

przez Bartek Bukowski

Po piętnastu godzinach rozmów o wpół do piątej na ranem w piątek jest jasne: wstępne rozmowy tzw. "koalicji jamajskiej" - nazywanej tak według kolorów flagi Jamajki: żółtego, zielonego i czarnego, utknęły w martwym punkcie.

Po czterech tygodniach rozmów zieloni, liberalni demokraci i chadecja nie potrafili stworzyć nawet podstawy do rokowań koalicyjnych.

Nawet "nocne manewry", z których znana jest pani Kanclerz, nie przyniosły skutku. Uczestnicy rozmów opuścili budynek, jedni rozdrażnieni, inni sfrustrowani.

Czy w styczniu odbędą się ponowne wybory w RFN?

CDU i FDP ogłaszają przerwanie rozmów. Szef FDP Lindner jest optymista i nie chce zaprzepaścić szansy z powodu kilku "brakujących godzin", ale Armin Laschet (CDU) stwierdza, ze jest dużo rozbieżności, szczególnie w tematyce finansowej i migracyjnej: "W wielu tematach jest zrozumienie, ale brak gotowości do kompromisów".

Rozmowy potrwają jeszcze przez cały weekend. Pytanie brzmi: Co może się zmienić w dwa dni?

Dla Unii oznacza to zmianę planów i odwołanie wielu posiedzeń, które były zaplanowane na sobotę i niedzielę.

Wolfgang Kubicki z FDP przyznaje, że "to wszystko go bardzo frustruje".

Konflikt między Unią a Zielonymi rozpala się na nowo. Na dodatek wewnątrz CSU trwa próba sił między ugrupowaniami, chociaż oficjalnie Seehofer i Dobrindt "stoją razem, jak jeden blok". Zamiast współpracy, Zieloni i CSU już teraz kombinują, aby w razie fiaska rozmów móc zwalić winę na stronę przeciwną.

Strony zarzucają sobie nawzajem rozpoczynanie od nowa rozmów na tematy, które były już zamknięte, jak choćby klimat i Unia Europejska. FDP uważa z kolei zmniejszenie "dodatku solidarnościowego" podczas trwania kadencji do 2021 roku tylko o 8 do 12 miliardów euro za niewystarczające.

"W istotnych kwestiach nie posunęliśmy się do przodu."

Najbardziej jednak spornym jest temat uchodźców, szczególnie kwestia sprowadzania rodzin.

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31