Co konkretnie obowiązuje od środy,16.12.2020?

przez Bartek Bukowski

Rząd federalny w porozumieniu z rządami krajowymi wprowadza obostrzenia na terenie całego kraju.

Oto zarządzenia wprowadzone na terenie RFN od środy - 16. grudnia 2020 w zw. ze wzrostem ilości zakażeń koronawirusem:

Zamknięty zostanie handel detaliczny, z wyjątkiem sklepów z artykułami pierwszej potrzeby, czyli: spożywcze, rynki, serwis dostawczy (poczta, kurierzy, sklepy z napojami, z artykułami dla dzieci, apteki, sanitarne, drogerie, optycy, sklepy z aparatami słuchowymi, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe i rowerowe, banki i sparkasy, pralnie i salony pralnicze, kioski z gazetami, sklepy z artykułami i pokarmem dla zwierząt, punkty sprzedaży choinek i handel hurtowy. Sprzedaż artykułów pirotechnicznych jest w tym roku generalnie zabroniona.

Fryzjerzy muszą zamknąć

Zakłady usługowe  w zakresie pielęgnacji ciała, jak salony fryzjerskie, kosmetyczne, masażu, tatuażu itp. będą zamknięte ze względu na konieczny kontakt fizyczny z klientem. Zabiegi konieczne ze względów medycznych, jak np. psyho-, ergo, logoterapia i podologia są nadal możliwe.

Prywatne spotkania pozostają ograniczone do pięciu osób

Spotkania z przyjaciółmi, krewnymi i znajomymi pozostają ograniczone do własnego + jednego gospodarstwa domowego, w każdym razie do maksymalnie pięciu osób. Dzieci do la 14 nie liczymy.

W Boże Narodzenie: pięć osób z kilku gospodarstw domowych

Na Boże Narodzenie surowe zasady w kontaktach prywatnych - maksymalnie pięć osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych zostaną lekko poluzowane. Od 24 do 26 grudnia jest zatem dopuszczalne spotkanie pięciu osób i dodatkowo dzieci w wieku do 14 lat w ścisłym gronie rodzinnym, czyli małżeństwo, partnerzy życiowi i partnerzy w związkach nieślubnych oraz krewni w prostej linii, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa i osoby z ich gospodarstw domowych, nawet, jeśli oznacza to więcej, niż dwa gospodarstwa domowe. federacja i kraje federalne apelują do obywateli, aby ograniczyli spotkania rodzinne do absolutnie koniecznych kontaktów.

Alkohol w przestrzeni publicznej jest  zabroniony, jedzenie "na wynos" pozostaje dozwolone

Od środy zabronione jest spożywanie alkoholu w przestrzeni publicznej. Wykroczenia będą karane grzywną. Dostawy i odbiór jedzenia i do domu jest nadal możliwy. Zabrania się jedzenia na miejscu.

Zakazuje się fajerwerków i petard w Sylwestra

W Sylwestra i Nowy Rok w całych Niemczech zabrania się zgromadzeń. Ponadto obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków na placach wskazanych przez gminy. Sprzedaż fajerwerków ma być w tym roku generalnie zabroniona.

Możliwość uczęszczania do przedszkola i do szkoły

Uczniowie i przedszkolacy mają najpóźniej od środy, o ile to możliwe, na następne trzy i pół tygodnia pozostać w domu. Szkoły będą zamknięte, bądź zniesiony zostanie obowiązek obecności. Nauka na odległość i opieka zastępcza będą zagwarantowane. Wyjątki są możliwe, np. dla ostatnich klas szkolnych. W niektórych krajach federalnych reguły te obowiązują już od poniedziałku. Da rodziców zostaną stworzone dodatkowe możliwości opieki nad dziećmi lub urlopy.

Od zaraz wprowadza się obowiązek testowania w domach starców i domach opieki

W domach starców i domach opieki szczególnie dotkniętych koronawirusem wprowadza się obowiązkowe testy. W regionach o podwyższonej liczbie zakażeń odwiedzających ma obowiązywać poświadczenie aktualnego negatywnego testu na Corone.

W miarę możliwości unikać podróżowania

Apeluje się, aby do 10 stycznia zrezygnować z wszelkich niekoniecznych podróży, jednak się ich nie zabrania. Przypomina się o obowiązku kwarantanny po powrocie z zagranicznych obszarów zagrożonych

Nabożeństwa tylko przy ograniczeniach

Nabożeństwa dopuszczalne są wyłącznie przy zachowaniu 1,5 m odstępu i w maskach. Wspólne śpiewy są zabronione. W razie oczekiwanej większej ilości uczestników należy zgłosić nabożeństwo

5 stycznia 2021 ma zostać podjęta decyzja, co dalej. Jednak w obliczu faktu, że RFN otrzyma w styczniu maksymalnie 3-4 miliony ampułek ze szczepionką, której dopuszczenie przewiduje się najwcześniej na po Świętach, to przy 80-ciomilionowej populacji i konieczności wykonania dwóch zastrzyków musimy liczyć się z procesem szczepienia trwającym być może aż do następnego Bożego Narodzenia…

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31