Akcja „Uśmiech na Święta”

przez Justyna Zuń-Dalloul

W ramach akcji “A Sorriso per Natale”, czyli „Uśmiech na Boże Narodzenie” rozpoczęto wydawanie panteonów (ciastka podobne do babki piaskowej z bakaliami) oraz makaronu dla obywateli włoskich. Ta inicjatywa, zorganizowana po raz drugi z rzędu, skierowana jest do Włochów i Włochów-Wenezuelczyków, zarejestrowanych na listach konsulatu tego kraju w Caracas.

Obywatele włoscy zamieszkali w stolicy Wenezueli, odbierają te tradycyjne dla nich produkty we włoskim kościele pod wezwaniem Naszej Pani z Pompei oraz w prowadzonej przez kościół szkole.

Akcja zorganizowana jest przez Konsulat Włoski, Fundację Madonna di Pompei, Stowarzyszenie Regionalne Sycylii (ARS) i Włoski Komitet Pomocy (COMITAS), obejmuje nie tylko obywateli włoskich mieszkających w stołecznym Caracas, ale organizowana będzie w ciągu najbliższych dni na całym rozległym terytorium tego latynoskiego kraju.

W trakcie inauguracji akcji, w ubiegły piątek, 8 grudnia, przedstawiciele włoskiej ambasady wielokrotnie podkreślali, że celem dystrybucji tradycyjnych włoskich produktów na Boże Narodzenie jest chęć niesienia pomocy dla społeczności włosko-wenezuelskiej mieszkającej w tym nękanym hiperinflacją kraju, wyraz troski włoskiego rządu o emigrantów z Włoch, ich potomków oraz sposób wzmacniania w nich więzi z ojczyzną.

W inaguracji „Uśmiechu na Boże Narodzenie” wzięli udział Chargé d'Affaires Włoch w Wenezueli, Giovanni Umberto De Vito i Konsul Generalny Włoch, Nicola Occhipinti. Obecny był także Radny Generalny Włochów za Granicą, Antonio Iachini, przewodniczący COMITES Carlos Villino i prezes Wenezuelsko-Włoskiej Izby Handlowej (CAVENIT) Lidia Bruttini. Gospodarzem tego ważnego wydarzenia był ks. Gustavo Lozano, dyrektor włoskiej szkoły katolickiej w Caracas, Nuestra Señora de Pompei, a zarazem przełożony posługujących w Wenezueli misjonarzy Scalabrinów (San Carlos Scalabrinianos).

Zakon Misjonarzy San Carlos, znanych jako Skalabrinians, założono w 1887 r., aby nieść pomoc włoskim emigrantom.

Ojciec Gustavo Lozano, w rozmowie z korespondentką KAI, podkreślił znaczenie wspierania potrzeb oraz tożsamości kulturowej włoskich emigrantów  w celu zachowania ich dziedzictwa i korzeni. Misjonarz wspomniał o edukacji w duchu narodowym z możliwością nauki języka ojców i dziadków oraz poznawanie tradycji, zwyczajów, historii, a w tym tradycyjnej włoskiej kuchni, która jest częścią kultury tego i każdego narodu.

Zdaniem misjonarza, dla zrealizowania tego jest potrzebne zaangażowanie, świadomość oraz działanie rządu, organizacji społecznych, a w tym również kościoła. Zaspokajając te potrzeby młodych potomków włoskich emigrantów urodzonych w Wenezueli, pomaga się im w bezproblemowej integracji w życie współczesnej Italii, jeśli zdecydują się w niej osiedlić, co czyni zresztą w tej chwili ogromny procent tej społeczności.

Do tej opinii przychylił się włoski Chargé d'Affaires w Wenezueli, Giovanni Umberto De Vito, który wyraził wdzięczność i podziękował dyrekcji oraz nauczycielom szkoły Nuestra Señora de Pompei.

“Un Sorriso por Natale” to akcja godna naśladowania dla rządów innych państw, których obywatele zamieszkują w Wenezueli.

Wenezuela jest krajem borykającym się od 2013 roku z niespotykaną na skalę światową hiperinflacją

Od dwóch lat środkiem płatniczym jest dolar USA. Rodzimy środek płatniczy, którym jest Bolívar, zszedł na drugi plan. Okazuje się jednak, że Wenezuelczycy dokonali niemożliwego: zdołali zdewaluować również dolara. Ceny produktów rosną tak samo jak za Boliwara. Żywność jest droższa niż w Polsce, w USA czy w jakimkolwiek innym kraju. Równocześnie podstawowe pensje i emerytury wynoszą zaledwie kilka dolarów. Płaca minimalna w Wenezueli straciła w ciągu ostatnich 18 miesięcy moc nabywczą o prawie 90 % z powodu dewaluacji lokalnej waluty, ale też i dolara będącego od jakiegoś czasu legalnym i równorzędnym środkiem płatniczym obok boliwara.

Młodzi ludzie masowo emigrują i utrzymują swoje rodziny pozostawione w kraju. Szacuje się że 1/3 wenezuelskiego społeczeństwa wyjechała za granicę.

Wiele krajów UE przyznało w tej sytuacji stałą pomoc socjalną swoim obywatelom w Wenezueli.

Wróć

Wydarzenia

> Kwiecień 2024 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30