Wyzwolenie Oflagu IXC Molsdorf

przez Halina Morhofer-Wojcik

Po oswobodzeniu w tow. amer. oficera - z lewej obie córki “Montera“

13.4.1945, nastepnego dnia po oswobodzeniu Stalagu Oberlangen, zostały uwolnione polskie Oficerki z Obozu Jeńców Wojennych - Oflagu IXC Molsdorf koło Bad Sulza.

JESTEŚMY ŻOŁNIERZAMI GEN. BORA. POLKI WYZWOLONE PRZEZ ARMIĘ GEN. PATTONA

Korespondentka PAT Halina Tomaszewska telegrafuje z frontu 3-ej Armii Amerykańskiej 15.4.45 r.rozpoczynając od słów:

Po raz pierwszy w historii wojen Amerykanie uwolnili kobiety - jeńców wojennych. 89 dywizja piechoty 3 Armii Amerykańskiej gen. Pattona, w zwycięskim marszu na kierunku Erfurt-Weimar-Chemnitz - oswobodziła wśród alianckich jeńców wojennych pierwsze kobiety - żołnierzy polskich, w tym 3 kobiety - majorów, 10 kapitanów, 25 poruczników. Kobiety są liniowymi oficerami (front line combat officers). W chwili oswobodzenia, niektóre z kobiet-jeńców były w stanie zupełnego wyczerpania, spowodowanego długim forsownym marszem piechotą na przestrzeni 35 km. Według wszelkiego prawdopodobieństwa były one, jak wielu innych jeńców wojennych w Niemczech, ewakuowane w ostatniej chwili na piechotę dalej na zachod w głąb Niemiec, przez Blankenheim do Burgu.

Z relacji Janiny Kurowskiej:

Byłam jedną z nich. Jako podporucznik AK przebyłam długą drogę z Warszawy przez Ożarów, Stalagi Lamsdorf, Mühlberg, Altenburg do tzw. Oflagu IX C Molsdorf w Turyngii, gdzie Wehrmacht, wypełniając swe zobowiązania zawarte w Umowie Kapitulacyjnej pPowstania z 2 października 1944 r. zgromadził w ciągu grudnia 1944 r. i stycznia 1945 r. około 400 kobiet - oficerów AK, rozproszonych dotychczas w kilku stalagach, dokąd zostały wywiezione z Warszawy jako jeńcy wojenni.
Przyznanie przez Niemców praw kombatanckich powstańcom, tak mężczyznom, jak kobietom, miało zasadnicze znaczenie. Nie tylko dla określenia samego powstania, lecz także dla żołnierzy AK, którzy - traktowani dotychczas jak bandyci - uzyskiwali status jeńców wojennych, a więc prawo do umieszczenia ich, w zależności od posiadanego stopnia wojskowego, w stalagach lub oflagach, pozostających w gestii Wehrmachtu. Tym samym przysługiwały im prawa, określone przez Konwencję Genewską z 1929 r. Mogli być też objęci opieką Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

mjr Maria Gertz

Od 22 grudnia 1944 polską komendantką Oflagu IXC Molsdorf była major Wanda Gertz, wyznaczona jeszcze do tego zadania w Warszawie przez major Marię Witek, szefa Wojskowej służby Kobiet Komendy Głównej Armii Krajowej.

Wróć

Wydarzenia

> Wrzesień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30