Polski Rząd na uchodźctwie pod okiem Rothschildów (1)

przez Halina Morhofer-Wojcik

Z cyklu : "...trochę historii"

Temat rzeka, który płynie nie mając końca, a nazwiska i wątki wciąż się piętrzą. Wydarzenia ogólnie znane. Po zajęciu przez Niemcy Francji, polski rząd z premierem Władysławem Sikorskim został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Od przywiezienia premiera z Bordeaux 18 czerwca 1940 roku nierozłącznym doradcą Sikorskiego był Josef Hieronim Retinger, który wówczas dobrze czuł się w królewskich kręgach. Hieronim Retinger był również doradcą Lorda Viktora Rothschilda. Dla nich obydwu otwarte były salony Churchilla i salony królewskie.

W Wikipedii czytamy: Nathaniel Mayer Victor Rotschild, 3 baron Rothschild, zoolog, bankier, sowiecki agent, sabotażysta, syjonista, piąty z tzw. „Siatki Cambridge”.

Był wnukiem człowieka, który zdobył panowanie nad prawem do emisji pieniądza w Imperium Brytyjskim - Nathana Rothschilda. Należał do trzeciego pokolenia posługującego się tytułem barona. Wujek Victora, Edmund Rothschild był nazywany (finansowym) „twórcą Izraela”

Od 1942 roku właśnie tu, w rozległych pokojach Pałacu Rothschildów w Londynie obradował polski rząd na uchodźctwie. Generał Władysław Sikorski miał tu swój gabinet.

Pałac Rothschildów znajduje się przy Kensington Palace Garden 18-19. Tu od 1942 roku mieściła się siedziba rządu - Prezydium Rady Ministrów. Sztab i kwatera Naczelnego wodza RP znajdowały się w Hotelu Rubens przy Buckingham Palace Road 39.

Gen. Władysław Sikorski, polski premier i naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych mieszkał tu do tragicznej śmierci w katastrofie samolotu w Gibraltarze 4 lipca 1943 roku. Poszlaki wiodą do sowieckich podwójnych agentów, słynnej „siatki Cambridge”. Absolwentów Cambridge, którzy w międzyczasie zajmowali znaczące stanowiska, werbował m.in. sowiecki agent, Żyd z Wiednia szkolony w Moskwie, Arnold Deutsch. Informacje szły przez szefa wywiadu NKWD Pawła Fitina do Berii i dalej do Stalina.

Sowiecki wywiad zwrócił baczną uwagę na polski rząd po wystąpieniu radiowym Władysława Sikorskiego 1 marca 1940 roku, w którym powiedział, że „ znajdujemy się w stanie wojny tak z Sowietami, jak i z Niemcami”. Sikorski zdawał sobie sprawę, iż jest osaczony przez szpiegów, czego dowqodem jest fakt, że wszystkie ważne dokumenty woził ciągle ze sobą w walizeczce przymocowanej do przegubu ręki łańcuszkiem. Po katastrofie gibraltarskiej dokumenty te, które są własnością Polski, nie zostały zwrócone. Podobno wiele dokumentów i pamiętników ma zostać opublikowanych po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety, gdyż znajdują się w archiwach królewskich oraz prywatnych pani Margaret Thatcher.

Możemy się domyślać, że chronieni są członkowie Royal Society, choćby ci, którzy byli szantażem zmuszani do szpiegowania z powodu skłonności seksualnych.

Viktor Rothschild otrzymał najwyższe cywilne odznaczenie Zjednoczonego Królestwa – Krzyż Jerzego. Dlaczego o takim człowieku tak mało wiemy? cdn.

Dział Interwencji Historycznych

SPK DIH - Hamburg

Halina Morhofer Wojcik

Wróć

Wydarzenia

> Sierpień 2020 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31