Wizja przyszłości UE i miejsce Polski w Europie

przez Jan Wojewski

Polonia berlińska miała zaszczyt 9.03.2018 gościć Prof. Zdzisława Krasnodębskiego i wysłuchać jego prelekcji p.t. Wizja przyszłości UE i miejsce Polski w Europie według Parlamentu Europejsckiego

Była to jego pierwsza wizyta w stolicy Niemiec po wybraniu na stanowisko viceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Prof. Krasnodębski został powitany kwiatami i brawami przez zgromadzonych Polonusów oraz przez ambasadora RzP w Niemczech Prof. Andrzeja Przyłębskiego.

Prelekcja Prof. Krasnodębskiego poświęcona była w jednej części perspektywom Unii Europejskiej, z drugiej zaś roli i miejsca Polski w jej strukturach.

Prof. Krasnodębski jasno podkreślił, że Unia stoi w obliczu kryzysu, który jednocześnie jest pewną szansą na pozytywne dla Polski zmiany.

Co prawda silne są nadal wpływy lewacko - liberalne, których głównym propagatorem jest prezydent Francji Macron, ale wyniki wyborów parlamentarnych w wielu krajach, w tym ostatnio we Włoszech, wskazują jednoznacznie na odrzucenie przez wiele społeczeństw forsowanej do tej pory idei o  stworzeniu Stanów Zjednoczonych Europy kierowanych z Brukseli, Paryża i Berlina.

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego prawdopodobne wpłyną na zmianę sił na korzyść ugrupowań centrowo - prawicowych.

Jest to pewną szansą dla takich krajów jak Polska czy Węgry.

Jest wysoce możliwe, że ta nowa sytuacja w Parlamencie pozwoli w końcu na realistyczną i obiektywną ocenę sytuacji w tych krajach.

Prof. Krasnodębski wielokrotnie podawał przykłady dyletantyzmu, ignorancji a nawet arogancji, z którą często spotykał się w dyskusjach na tematy polskie  z posłami Parlamentu Europejskiego.

Smutne jest to, że próby antypolskiego działania w ramach Parlamentu są często inicjowane i wspierane przez polskich - jeżeli tak ich można nazwać - posłów tzw. "totalnej opozycji".

Można jednak mieć nadzieję, że ich czas jest policzony a historia oceni sprawiedliwie ich postawę.

Jan Wojewski

BERLIN

Wróć

Wydarzenia

> Sierpień 2020 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31