Sprostowanie do programu obchodów 72 rocznicy PW

przez Halina Morhofer-Wojcik

Dział Interwencji Historycznych SPK Hamburg

gen. bryg. Tadeusz Bór Komorowski

Rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego 44, wydał Komendant Komendy Głównej Armii Krajowej w kraju, w Sztabie KG A.K. w Warszawie, a nie płk. Antoni Chruściel.

Rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia 1944 roku ogodz.17:00 wydał gen. bryg. Tadeusz Bór Komorowski, komendant KG krajowej Armii Krajowej, poparty m.in. głosem delegata Rządu RP w Londynie na Kraj - Jankowskiego. Treść rozkazu poniżej w załączonym Biuletynie inf. z dnia 2 sierpnia 44 NR.35-42 (6 rok okupacji). Rada Ministrów Rządu RP na wychodźctwie uchwaliła dnia 25 VII 44 upełnomocnić Delegata Rządu do powzięcia wszystkich decyzji wymaganych tempem ofensywy sowieckiej, w razie konieczności bez uprzedzenia, tj. w momencie przez niego wybranym.

Płk. dypl. Antoni Chruściel „Monter”, jako komendant Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, był odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie akcji bojowej.

Bór Komorowski ze swym sztabem decydować miał o sprawach zasadniczych, takich, jak rozpoczęcie walki, regulowanie jej nasilenia, ew. przerwanie jej, wprowadzenie do współdziałania bojowego innych okręgów A.K. W razie, gdyby Komenda Główna A.K. z „jakichkolwiek względów” nie mogła pełnić swoich funkcji, dowództwo nad A.K. objąć miał Okulicki, który z nielicznym zespołem z Komendy Głównej ma utrzymać się w konspiracji.

Z poważaniem

Halina Morhofer Wojcik

SPK DIH – Hamburg, morhofer-wojcik@web.de

Program obchodów 72. rocznicy
wybuchu Powstania Warszawskiego

W godzinę „W” zawyją syreny. Mieszkańcy stolicy uczczą pamięć o powstańczym zrywie z 1 sierpnia 1944 roku. Prezentujemy program obchodów przygotowany przez organizatorów: warszawski ratusz i Muzeum Powstania Warszawskiego.

30 lipca, sobota

  • Godz. 11.00 - Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (wejście z zaproszeniem).
  • Godz. 18.00 – msza św. z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

31 lipca, niedziela

  • Godz. 12.00 - Uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, Zamek Królewski, Sala Balowa
  • godz. 15.00-18.00 – spotkanie edukacyjne dla dzieci „Z chochlą za barykadą”. 
    Podczas spotkania będzie można zapoznać się z różnymi formami powstańczej działalności. Na gości czekają ciekawe zadania, a za ich wykonanie cenne nagrody. Będzie można upiec powstańcze placki w polowej kuchni, przejść ścieżkę sprawnościową strażaków i dostarczyć zawiszacką pocztę przez kanałowy labirynt.  Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny
  • Godz. 19.00 - Uroczysta polowa msza święta, plac Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego
  • Godz. 20.00 - Apel Pamięci, plac Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego
  • Godz. 21.00 - Koncert „Nowe Pokolenie 16/44”, plac Krasińskich

1 sierpnia, poniedziałek

  • Godz. 9.00 - Składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, ul. Filtrowa 68, (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)
  • Godz.10.00 - Uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera, „Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej
  • Godz. 12.00 - Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza,Składanie wieńców, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Godz. 13.30 - Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego Grota”, u zbiegu ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich
  • Godz. 14.00 - Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska
  • Godz. 16.00 - Składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera” – 16.45 Cmentarz Wojskowy na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1)
  • Godz. 17.00 - Godzina „W” – Oddanie Hołdu Powstańcom, pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
  • Godz. 19.30 - Uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani”,Modlitwa wspólna, Cmentarz Powstańców Warszawy na Woliok. godz. 20.30 - msza św. Polowa
  • godz. 20.00 – „Warszawiacy śpiewają (nie) ZAKAZANE PIOSENKI” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych wraz z Andrzejem Borzymem, towarzyszącą mu Orkiestrą Warszawy oraz z Chórem Warszawiaków. Śpiewniki rozdawane podczas akcji muzycznej z piosenkami takimi jak „Warszawskie Dzieci”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawo ma” oraz teksty wyświetlane na telebimach pomogą uczestnikom we wspólnym śpiewaniu. Plac Piłsudskiego. Wstęp wolny
  • Godz. 21.00 - Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci, ul. Bartycka
  • godz. 24.00 –  „gdzie ty idziesz dziewczynko”, reż. Agnieszka Glińska - uroczysta premiera
    Spektakl koncentrujący się na osobistych przeżyciach kilkunastoletnich sanitariuszek i łączniczek, pragnący wydobyć je z niepamięci oraz przyjrzeć się Powstaniu z ich perspektywy. Sięgając po poezję, muzykę, taniec współczesny i fragmenty wspomnień, projekt chce sprawdzić jak ta perspektywa wpłynie na dotychczasowe wyobrażenia o Powstaniu. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami

2 – 5 sierpnia

  • godz. 20.00, 20.45, 21.30 – „gdzie ty idziesz dziewczynko”, reż. Agnieszka Glińska
    Spektakl koncentrujący się na osobistych przeżyciach kilkunastoletnich sanitariuszek i łączniczek, pragnący wydobyć je z niepamięci oraz przyjrzeć się Powstaniu z ich perspektywy. Sięgając po poezję, muzykę, taniec współczesny i fragmenty wspomnień, projekt chce sprawdzić jak ta perspektywa wpłynie na dotychczasowe wyobrażenia o Powstaniu. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety w cenie 14 zł do nabycia w kasie Muzeum i on-line: bilety.1944.pl.

5 sierpnia, piątek

  • Godz. 14.00 - Uroczystość rocznicy zdobycia przez Batalion „Zośka” obozu Gęsiówka, ul. Anielewicza 34
  • Godz. 18.00 - Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 tysięcy  Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności
  • godz. 19.00 - Marsz Pamięci. Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawskich - upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku parku Powstańców Warszawy i wystawy „Zachowajmy ich w Pamięci”.
    Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. Zakończenie Marszu Pamięci i zapalenie symbolicznych zniczy w miejscu wystawy upamiętniającej mieszkańców Warszawy, którzy zginęli i zaginęli podczas Powstania Warszawskiego. PARK POWSTAŃCÓW WARSZAWY

6 sierpnia (sobota)

Twoja Klisza z Powstania „POZA KADREM” – 10. edycja. Fotograficzna gra miejska na terenie warszawskiego Śródmieścia Południowego - dzielnicy, która najdłużej opierała się atakom nieprzyjaciela. Większość punktów zostanie zorganizowana w oryginalnych lokalizacjach wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku. Gra skierowana jest zarówno do osób zajmujących się profesjonalnie wykonywaniem zdjęć, jak i amatorów. Na graczy czeka około 5 km trasa, a ich zadaniem będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach: obiekt w ruchu, portret i detal oraz po raz pierwszy w tym roku - KLISZA Z PRZESZŁOŚCI - w której uczestnicy będą starali się wykonać zdjęcie, jak najbardziej podobne do otrzymanego oryginału.

Na trasie znajdą się miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Poza wykonaniem dokumentacji fotograficznej liczy się także czas przebycia całej trasy i wykonanie zadań specjalnych.
Udział po rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl (godz. podana uczestnikom po rejestracji)

  • godz. 17.00 – Masa Powstańcza 2016; przejazd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Jubileuszowa 10. edycja Masy Powstańczej upamiętni losy legendarnego kuriera z Warszawy. Jan Nowak-Jeziorański powrócił do Warszawy na krótko przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Od samego początku walk skupił się na tym, by przekazać światu relacje o heroizmie Warszawy. Na 17 kilometrowej trasie m.in. miejsca, w których Kurier stacjonował wraz z Biurem informacji i Propagandy i historie, które wydarzyły się na krótko przed wybuchem Powstania. Start: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Rejestracja on-line na www.rejestracja.1944.pl oraz w dniu imprezy od godz. 14.30, na miejscu.

Spotkaj się z powstańcem

Z myślą o powstańcach warszawskich, warszawiakach oraz turystach w dniach od 25 lipca do 7 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działało Centrum obchodowe 72. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Każdego dnia w Centrum Informacyjnym spotkać będzie można Powstańców, poznać bohaterów i świadków wydarzeń sierpnia 1944 roku, porozmawiać lub posłuchać wspomnień z Powstania. Nasi pracownicy będą gromadzić pamiątki, zbierać informacje o uczestnikach powstania.
Czynne codziennie od 10-18 (także w soboty i niedziele).

2 października, niedziela

• Godz. 18.00 - Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego – zakończenie obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego, ul. Bartycka.
Ponadto od 20 lipca trwa wystawa „AKCJA ANIMACJA” . 15 animowanych komiksów przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na podstawie rozmów z powstańcami znajdujących się w Archiwum Historii Mówionej. Rysunki wykonano zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Antresola Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp w cenie biletu do MPW.

Wróć

Wydarzenia

> Kwiecień 2024 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30