Kryzysowy Zielony Tydzień 2017

przez Grzegorz Korzeniewski

Część pierwsza: Multi-kulti, kryzysowy Zielony Tydzień – Grüne Woche 2017

Jakże aktualny jest komentarz sprzed roku:

Niemcy zeszli do podziemia? Na piwo za 1 euro. Rosja wyautowana. Restrykcje za Krym i zielone ludziki. Hala 18: Islam 99,6%. Skromne, ładne stoiska w pokaźnej ilości. Wejście na targi: krótkie kolejki, rewizje na bramce. Za głównym wejściem jak zwykle Holandia. Rój kwiatów i pomidorów. Na Brandenburgii "Stau". Sami swoi. Hala 26: Węgry górą! Bravó Magyarország! Atomizacja/dekompozycja "Polska schmeckt" - Hala 2: Śliwowica 72%, cztery browary, nowe piwo z Witnicy. Cena piw: 3-4 euro za 0,5 l. Zakąski na zimno i gorąco. Klienteli marnie. Celnicy w akcji. Wysokie kary. Rotes Kreuz (Czerwony Krzyż) w ciągłym ruchu. Inne polskie stoiska solo na innych halach (m.in. hala 1.2 Planet Food). Stoiska: Ministerstwa i Rozwoju Wsi oraz województw - jak zwykle: w dalszej perspektywie.”

No cóż; Niemcy piwo piją, a jakże, które nawarzyli. Rosjanie na aucie, wstęp wzbroniony. Maroko, były kraj partnerski, wykorzystało roczną promocję. Holandii nikt nie dorówna. Brandenburgia zapełniona jak zawsze. Węgrzy przebili wszystkich. Teraz, jako kraj partnerski, pokazali swoją siłę. Brawo! Browar z Witnicy spisał się na medal – BLACK BOSS. Co do MINISTERSTWA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI, w podsumowaniu poniżej. Bułgaria, Rumunia, Chorwacja całkiem, całkiem. Szwecja ledwo, ledwo.

Część druga: Wstęp historyczno-poznawczy

„40 lat minęło i jeden dzień..., - kiedy po raz pierwszy, zaliczyłem światową imprezę, w skrócie Grüne Woche - Zielony Tydzień. Polska w 1976 zajęła całą halę. To był przepiękny widok. Bilet kosztował 7 DM. Teraz 14 EUR. Zarobki, wtedy i teraz, to inna bajka: 2000 DEM = ok. 1000 EUR. Banksterzy spekulują. O tym potem. UE powstała w 1993. RWPG – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (17 państw) w 1949 (do 1991). Walutą RWPG był rubel transferowy (1961-1991). Co to ma do rzeczy? Dużo.

Internationale Grüne Woche Berlin, coroczna styczniowa impreza targowa, powstała w 1926 r. Obecnie, są to największe targi gospodarki żywnościowej na świecie; żywności, rolnictwa, ogrodnictwa, hodowli zwierząt i ...rynsztunku gospodarzenia.

W czasach III Rzeszy, od 1933 do 1945, wykorzystywano ją do czarnego pijaru hitlerowskiego rządu, pod nadzorem ministra propagandy i oświecenia, hitlerowskiego zbrodniarza – Josepha Goebbelsa. Kłamstwem, dezinformacją i nawet audycjami muzycznymi, podtrzymywano na duchu swoich żołnierzy. Tym samym sposobem wprowadzano w błąd żołnierzy aliantów II wojny światowej.”

Ślady pozostały do dziś; wieża radiowa (wys. 147 m) "Funkturm", wybudowana w 1926 r., oraz gmach pokryty brunatną cegłą w stylu art-deko – Haus des Rundfunks. To pierwszy obiekt radiokomunikacyjny w Niemczech, używany od 1931 r. Stąd został wysłany w 1929 r. pierwszy obraz telewizyjny, a w 1935, pierwszy na świecie regularny program telewizyjny. Kompleks budowli można zwiedzać. Można też wysłuchać, słowno-muzycznych podróbek jazzowe, puszczanych w eter dla amerykańskich żołnierzy. Płyty winylowe, wykonane w doskonałej technice wydawniczej, można nabyć w antykwariatach.

Część trzecia: Rozwinięcie tematu via multi-kulti-czad

Od 10 lat nie opuściłem żadnej zielonej imprezy. Kłuło mnie serce, gdy z roku na rok polska ekspozycja malała. Najlepsze miejsca przejmowali m.in.: Turcja, Wietnam i na koniec Francja. Razem z naszym dziennikarskim koleżeństwem, postanowiliśmy powołać Kapitułę Berlińskiego Złotego Kłosa. Nie wystarczył nasz złożony wniosek o dofinansowanie w Konsulacie. Do dziś nie znamy przyczyn. Wprowadziliśmy gratisowy, własny system wyszukiwania i nagradzania naszych wystawców. Udział w tym miały firmy i stowarzyszenia, m.in.; Twoja Gazeta Berlin, Związek Polaków w Niemczech, rockinberlin.pl, Stowarzyszenie Politkultura e.V. Projekt dyplomów wykonał Bogusław Fleck. Zdjęcia i filmy – Marek Szlachcic. Polska schmeckt! W 2011, na Grüne Woche, resort rolnictwa zarządził dużą kampanię reklamową. Ministerialny (MRiRW) właściwy departament, przekazał kompleksową realizację odpowiedniemu wydziałowi MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie – największy organizator targów w Europie Środkowo-Wschodniej). Jak zwykle, w całym „bałaganie” biorą udział władze województw, rekomendując swoich producentów – wystawców. Minęło lat 5, a hasło "Polska schmeckt!" nadal obowiązuje. Instalacja obszernej rezydencji MRiRW, z zewnątrz, jak i od wewnątrz, robi duże wrażenie. Zaskoczeni są zwiedzający. Zmiana stoisk pomiędzy wystawcami zwiększa wybór towarów. Tym samym udział naszych producentów, zwiększony jest dwukrotnie. Polak potrafi! Natomiast nasz wystawca z Berlina p. Darek, szef polskich sklepów w Berlinie "U Zosi", który po raz kolejny na własny rachunek wynajął miejsce przy polskich stoiskach, zwiększając powierzchnię i asortyment, dał nam przykład, ... jak zwyciężać mamy: tanio, wesoło i smacznie.

Summa summarum

Wziąwszy wszystko razem, w tym: komentarze, zapytania i wolne dyskursy, trudno jest mi postawić tegorocznej zielonej imprezie ocenę ogólną, wspólnotową. Niech będzie: 4+.

Tym bardziej narodową, ze wskazaniem naszego polskiego zbioru. Niech będzie: 3+. Polskie pojedyncze wystawy, kilkudniowe mieszanki... - warto było odwiedzić, podziwiać i konsumować. Kilku wystawcom należy się najwyższa ocena: 6+, np.

  1. Bene Sp. z o.o. - Producent Benedyktynek - Opactwo Benedyktynów w Lubiniu Lubinia, www.benedyktynka.pl
  2. Agro-Wit - Producent produktów kiszonych, soków – www.agro-wit.pl
  3. WR Ceramika S.C. - Produkcja ceramiki – www.wrceramika.com
  4. Art-Viki Urszula Szadyko - Galeria Rękodzieła Artystycznego www.art-viki.pl
  5. Mistrz Przczelarski Mgr. Ignacy Żegleń www.pszczelawola.edu.pl

Postanowiłem też oprzeć się na pytaniach. Wybrałem te, które się jednoczą.

  • Czy ta „Buda”, stoisko MRiRW, z przestarzałym już hasłem "Polska schmeckt!" wreszcie zmieni się nie tylko dla potrzeb urzędników, ministerstw, województw i samorządów, ale także dla zwiedzających gości i wystawców?

  • Czy trudnym jest przebudowa polskiego pawilonu MRiRW, w celu wykonania sceny, dla wykonawców kultury?

  • Czy jest możliwość zagospodarowania większej części hali wystawowej, dla wydłużenia czasu wystawców, od początku do końca imprezy?

  • Czy symbole państwa polskiego pojawią się na zewnątrz obiektów podczas GW w Berlinie?

  • Czy wystawcy będą w końcu prawidłowo przeszkoleni i otrzymają odpowiednie unijne instrukcje i formularze przed wyjazdem na GW do Berlina?

Dziękuję za wsparcie: prezesowi Patrykowi Ostrzyżkowi z OSB, Andrzejowi Sobieszkowi - gł. spec. MRiRW, mgr inż. Jerzemu Głowackiemu, oraz dr inż. Wiesławowi Czarneckiemu i wielu innym osobom, wystawcom i gościom. Polecam picie pyłku kwiatowego - daje dużo do myślenia i otwiera oczy. Sprawdziłem. Odpocznijmy razem z:

Wróćmy nad jeziora...

Wróć

Wydarzenia

> Kwiecień 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30