75. Rocznica Wyzwolenia Stalagu VI C Oberlangen

przez Halina Morhofer-Wojcik

12 kwietnia 1945 w obozie jenieckim AKaczek - Stalagu VIC Oberlangen

75 Rocznica Wyzwolenia Stalagu VI C Oberlangen - 12.04.2020, CMJW - Łambinowice/Opole pisze:

Dzisiaj, 12 kwietnia, mija 75 lat od momentu wyzwolenia Stalagu VI C Oberlangen. Fakt ten zasługuje na przypomnienie z wielu względów. Przede wszystkim wiosną 1945 r. było to miejsce największej izolacji kobiet *– żołnierzy (szeregowych i podoficerów) Armii Krajowej, które trafiły do niemieckiej niewoli po upadku powstania warszawskiego. Część z nich, jak Wanda Traczyk-Stawska, której wspomnienia z momentu wyzwolenia publikujemy dzisiaj na muzealnym Facebooku, przechodziła przez Stalag 344 Lamsdorf (Łambinowice).

Obóz Oberlangen został wyzwolony przez patrol złożony z żołnierzy 2. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, dowodzony przez ppłk. Stanisława Koszutskiego.

Ponad 1700 kobiet-jeńców odzyskało wolność – ku swojemu zaskoczeniu i radości – dzięki polskim żołnierzom.

Fakty te, a także inne dotyczące losów kobiet-żołnierzy AK, zostały opisane przez dr Małgorzatę Klasicką w wydawnictwie Muzeum pt. Kobiety-powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej (1944 – 1945).

*  *  *

Dział Interwencji Historycznej SPK - Hamburg:

Kolejnym wydarzeniem historycznym było uwolnienie następnego dnia - 13 kwietnia 1945 roku, obozu Jeńców Wojennych polskich Oficerek z Powstania Warszawskiego 1.8.1944 - 2.10.1944 - Oflagu IXC/Z Molsdorf.

Oflag ten, podobóz Stammlager Bad Sulza IXC, uwolniło wojsko amerykańskie pod dowództwem gen. G. Pattona. Uwolnionych zostało około 400 kobiet - żołnierzy AK z rejestracją oficerską, w tym 40 ordynansek. - O tym Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (Opolu) nie wspomina. Czy to tylko momenty?

Ta izolacja kobiet - żołnierzy to Ewenement Światowy. Jedyny przypadek w historii wojskowości, kiedy tak liczna grupa kobiet przebywała w obozie jenieckim.

Książka M. Klasickiej podaje w swoich tabelkach fałszywą liczbę kobiet żołnierzy z PW44, zaniżoną o 100 kobiet z Molsdorf. Transport tam ujęty uwzględnia tylko dane z Oberlangen. Dotyczy to transportu z Warszawy-Północ z PW 44 do Stalagu Fallingbostel. 

Kobiety-oficerowie zostały przez CMJW- Łambinowice "zgubione".

To te które znajdujemy na Ekspozycji w KZ Bergen - Belsen!

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych nie kwapi sie z interwencją w tej sprawie.

Rodzi się wiec pytanie: Komu zależy, by o tym nie mówić?

Historyczne wydarzenie - Pierwszy Apel po uwolnieniu Obozu Jeńców Wojennych VIC Oberlangen.  Komendant AKaczek z Powstania Warszawskiego 44 składa raport osobowy Oficerom Oddziału Polskich  Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy ten obóz uwolnili 12.4.1945 roku.

Do obozu jenieckiego Oberlangen VIC zawieziono w grudniu 1944 AKaczki z PW 44: szeregowe i podoficerów z kilku obozów pierwotnych męskich: Sandbostel, Lamsdorf / Łambinowice, Fallingbostel, z lazaretów w Mühlberg i Altengrabow.

 

Porucznik Maria Irena Milewska ps."Jaga" - Dowódca jeńców obozu VI C Oberlangen

 

 

Jednocześnie do obozu jenieckiego Molsdorf IXC zawieziono w grudniu 1944 AKaczki z PW 44 - w stopniach oficerskich + ordynanski z obozów pierwotnych męskich: Sandbostel, Lamsdorf /Łambinowice, Fallingbostel, i z lazaretów.

Mjr WP Wanda Gertz ps."Lena" - dowódca jeńców Oflagu IXC Molsdorf

 

Komu zależy na lekceważeniu statusu oficerskiego jeńca wojennego i prawa kombatanckiego, akcentującego Polską Rację Stanu?

Przypominamy podpisany przez obie strony walki UKŁAD Honorowej Kapitulacji PW 44, gdzie w punkcie 11 drugiej części Układu mówi się o pójściu kobiet do obozów jenieckich Stalagów i Oflagów.

To pytanie kierujemy do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

To nie są MOMENTY, tylko historyczne - państwowe WYDARZENIA.

Z poważaniem,

Dział interwencji Historycznych SPK w Niemczech
Hamburg, 19 Kwietnia 2020
Halina Morhofer Wojcik,
morhofer-wojcik@web.de

Wróć

Wydarzenia

> Wrzesień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30