Czynsze w Berlinie

przez James Wilson

Czynsze w Berlinie w będą w najbliższych latach nadal silnie wzrastać. To wynik ankiety przeprowadzonej przez Towarzystwo Kontroli i Doradztwa Gospodarczego PwC. Wzrosty czynszów mogą wypaść silniej, niż w innych miastach europejskich. W poniedziałek we Frankfurcie przedstawiono wynik studiów "Emerging trends Real Estate: Europe 2018 ".

W ankiecie wzięło udział 818 respondentów. Według raportu Berlin jest równocześnie najbardziej lubianym celem inwestycyjnym w Europie. Ważnym czynnikiem atrakcyjności Berlina jest równomierny wzrost wartości nieruchomości. Berlin korzysta również na przyroście ludności, napędzanym przez sektor technologiczny i stale rosnące szanse ekonomiczne. Berlin zajmuje pierwsze miejsce na liście miast-celów inwestycyjnych przed Kopenhagą, Frankfurtem n. Menem, Monachium i Madrytem.

Inwestorzy stawiają na Berlin, ponieważ koszty są relatywnie niskie a możliwości wzrostu wysokie. Ceny nieruchomości w Berlinie leżą ponadto nadal wyraźnie poniżej tych w innych stolicach europejskich.

Także sami berlińczycy liczą się, zgodnie z ankietą PwC, ze wzrostem czynszów: "44 procent respondentów oczekuje, że podaż lokali mieszkalnych spadnie", mówi ekspert PwC Thomas Kieper. "To stawia miasto i przedsiębiorstwa obrotu nieruchomości przed wyzwaniem, aby nadążyć za stałym napływem ludności i zapewnić wystarczającą ilość mieszkań, na które ludzie będą mogli sobie pozwolić."

Poważnym problemem stają się inwestorzy zagraniczni, którzy traktują berliński rynek nieruchomości jak wielką pralkę pieniędzy. Są wśród nich nie tylko biznesmeni z dalekiego i bliskiego Wschodu, ale też z Europy Wschodniej. Nie tylko Panama, Bermudy i Luksemburg stanowią bezpieczne porty dla podmiotów unikających opodatkowania. Cała problematyka związana ze zjawiskiem patologii gospodarczej pokazuje co raz częściej swoje krzywe oblicze w Berlinie, a obrót nieruchomościami jest tylko jednym z widocznych przykładów, gdyż dotyka zwyczajnych ludzi.

Źródło: BZ

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Grudzień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31