Czy znaleziono grób króla Władysława Warneńczyka?

przez Bartek Bukowski

Czyj grób znajduje się w Jak Yazala Baba Tekke w Obrochishte?

Są powody, by sądzić, że znamy miejsce pochówku Władysława III Jagiełły Konstantina, króla węgierskiego i polskiego, wielkiego księcia litewskiego, który zginął w bitwie pod Warną w 1444 r.

Tak twierdzi Stanislav Shumanov - reżyser i producent filmu "Ostatnio na Bałkanach - 1443-1444" i scenarzysta filmu Snezhan Stoyanov.

Następujące fakty przyczyniły się do tego, iż zwrócił się on o pomoc do bułgarskich i polskich instytucji państwowych, kulturalnych, w ostatecznym ujawnieniu prawdy o grobie Władysława III Jagiełły i promocji tego faktu.

Wtorek - 10 listopada 2015 oznacza 571-lecie bitwy pod Warną. Z tej okazji po raz kolejny portal + Dnes opublikował wyniki badań autorów filmu, które zostały wysłane do instytucji bułgarskich i polskich w 2013 roku, w środku lata, a odpowiedzi nadal nie ma.

W związku z powstaniem popularno-naukowego filmu poświęconego kampanii polsko-węgierskiego króla Władysława III Jagiellończyka 1443-1444 na Bałkanach i bitwie pod Warną, zespół zebrał ogromną ilość informacji na temat kampanii, losach uczestników bitwy i wydarzeniach po niej. Mieli okazję osobiście odwiedzić wiele miejsc związanych z kampanią i bitwami Warneńczyka w Bułgarii, aby zbudować wizualizacje faktów.

Doniesienia co do śmierci króla są prawie całkowicie zgodne - zmarł inicjując wraz ze swoją elitarną drużyną atak na janczarów korpusu strzegącego sułtana Murada II. Co się stało z ciałem króla po jego śmierci? Bezspornym jest, że Władysław został ścięty, a jego głowę sułtan kazał wbić na włócznię i obwozić po polu bitwy celem zdemoralizowania przeciwnika, następnie zanurzyć w miodzie, a potem zabrał ją do Edirne, a następnie do Bursy, gdzie pokazywał ludności. Ale co się stało z ciałem króla?

Istnieją doniesienia, że ​​na wieść o śmierci króla, Węgier Janos Hunyadi zaatakował janczarów, aby odbić ciało króla Władysława. Czy mu się to udało?

Źródła pisane dotyczące pogrzebu Władysława III Jagiełły, m.in. wiersz niemieckiego poety Behaima: "Geticht von kunig Vladislauo dem kunig von Ungern wie der mit den Turken strait" (Wiersz o królu Władysławie, królu Węgrów, jak to walczył z Turkami), napisany według opowieści Hansa Myogesta - uczestnika bitwy są ubogie. Oto fragment:

I poszedł na plac boju

aby niezwłocznie ciału króla

odciąć głowę. Wysłał głowę sułtanowi

jako dar, uwierzcie mi.

Młody a już nieżywy.

Grecy, których zamówiono,

aby pochowali króla w greckiej kaplicy

uczynili to natychmiast.

Nic więcej konkretnego.

Na początku XX wieku archeolog Hermin Shkorpil przeprowadził analizy danych historycznych dotyczących bitwy pod Warną i prowadził poszukiwania grobu.

Kierując się danymi poematu Behaima, że król został pochowany w "starym Greckim Kościele," zbadał on wszystkie świątynie w Warnie, ale doszedł do wniosku, że najstarszy kościół w mieście - "St. Panagia Theotokos " zbudowano w 1602 roku. Shkorpil zbadał też legendy związane z tym kościołem, ale nie znalazł potwierdzenia, że ​​król został w nim pochowany. Naukowiec dokonał wykopalisk w pobliżu miejsca bitwy - kopce, kurhany i inne miejsca, o których jest mowa w opowieści, legendach i innych źródłach, ale ciała króla nie znaleziono w okolicach Warny. Wysiłki Shkorpila jak widać, pozostały bezskuteczne, ale dla nas to jest logiczne, że królewski grobowiec nie został odkryty w Warnie i jej pobliżu. To absurdalne, by władcę pochowano w warneńskiej twierdzy, bo w tym czasie była otoczona przez 40-tysięczną osmańską armię. Ponadto turecki podróżnik i kronikarz Ewlija Czelebi mówi: "twierdza ma tylko jeden meczet". Nigdzie nikt nie wspomina o istnieniu tam kaplicy. Sam zamek, według prof. Kuzeva, w średniowieczu nie był duży. Prof. Kuzev cytuje kronikarza Mustafę Sela, który nazywa Warnę "Castello" - zamkiem, a nie "twierdzą". Innym źródłem, do którego odnosi się Kuzev, jest ten sam wiersz Behaima, o którym wspomniano powyżej. W wierszu Warna nazywa się "Sloss Warnan", czyli "Zamek Warna". Te i inne informacje uzasadniają twierdzenie prof. Kuzeva, że Warna w średniowieczu była niewielkich rozmiarów.

To daje nam powody, by sądzić, że w 1444 roku w Warnie nie istniał kościół godny, aby pomieścić ciało władcy rangi polsko-węgierskiego króla Władysława III Jagiellończyka.

Hans Myogest - uczestnik bitwy, którego opowieść jest kanwą wiersza Behaima, spędził po bitwie 16 lat w osmańskiej niewoli. To prowadzi nas do przekonania, że ​​Myogest otrzymał informację o pogrzebie króla od ludzi, którzy jak on byli w stanie przetrwać dzielnie na polu bitwy, ale on sam nie był bezpośrednio zaangażowany w pochówek. Być może nie jest w wierszu określone, gdzie dokładnie znajduje się grób, ale stwierdzenie, że król został pochowany w kaplicy greckiej, to prawdopodobnie dość istotna informacja.

W jednej z legend opowiadanych przez mieszkańców wsi Kestrich (obecnie Winnicy - dzielnica od Warny), kategorycznie twierdzi się, że króla i tureckiego paszę, który także poległ w bitwie, pochowano poza murami twierdzy w Warnie.

Podsumowując: grobu Władysława III Jagiełły na pewno powinno się szukać poza Warną, w greckiej kaplicy. Przez kilka lat systematycznie badano teren wokół Warny. Oto, co znaleziono:

W Obrochishte, 20 km na północ od Warny, znajduje się Jak Yazala Baba. Kaplica ta ​​została zbudowana w średniowieczu na terenie greckiego klasztoru "St. Athanasios".

Typowym jest to, że odnajdujemy tam dwa rodzaje pochówku. Ponadto muzułmanie czczą tu pamięć Baba Jak Yazala, a chrześcijanie - Atanazego.

Kiedy badacze odwiedzili Tekke, kurator, pani Philippi, opowiedziała im kilka historii. Jedna z nich mówi, że pochowany tutaj Atanasij zakochał się w tureckiej dziewczynie i aby go ukarać, Turcy złapali go, odcięli głowę i posłali ją do sułtana w Stambule. Ta historia niemal dosłownie pasuje do historii króla Władysława Warneńczyka. Po ścięciu króla Murad II wysłał głowę do Edirne, a następnie do Bursy.

Inna legenda mówi, że grób został zbudowany przez trzech braci w ciągu jednej nocy, przy pomocy siekiery. Ta legenda może być związana z faktem, że gdy wycofujący sie rycerze przewozili Króla, to obszar ten był już zajęty przez osmańskie wojsko, i dokonano tego w pośpiechu, aby pochować króla i wycofać się na bezpieczniejsze tereny.

Oto kilka wskazówek, które zasługują na szczególną uwagę:

W 1652 r. Ewlija Czelebi odwiedził Tekke i napisał, że zostało zbudowane przez Arslana Beya, syna Gazi Michala, dodając, że stało się to za czasów sułtana Murada II (1421- 1451)

Uważamy, że bardzo ważny jest następujący fakt - wieś Teke, (dzisiaj Obrochishte) nie istniała przed budową Tekke. Wykazano, że teren był zamieszkany dopiero od momentu pochówku i sądzimy, że powodem dla tego osadnictwa była właśnie budowa królewskiego grobowca.

W wykładzie, opublikowanym po obradach Towarzystwa Archeologicznego w Warnie na początku XX wieku, pod tytułem "Marsz Władysława w Bułgarii w 1444 r. i bitwa pod Warną", str. 64 przypis 65 czytamy:

"W czasie okupacji rosyjskiej wieś Teke była naocznym świadkiem, gdy grób Tekke został otwarty. (Stamboliev)... Zstąpił do grobu i na jego dnie, na pięciu deskach sosnowych, zobaczył bezgłowy ludzki szkielet z rękami na piersi. Nogi skierowane na wschód. Grób ma około dwóch metrów długości, 1,5 metra szerokości i głębokości ok. 2 metry. Jego boki są zbudowane z ciosanego kamienia, a dach z płyt marmurowych. Na zewnątrz grobowiec ma 4,5 m długości i szerokości 2,10 m."

Ważne jest, aby pamiętać, że tuż po 1908 roku, słynny polski orientalista Jan Grzegorzewski odwiedził Bułgarię z zamiarem znalezienia grobu króla. Odkrył grób, ale później okazało się, że jest to grób Karadza, który zginął w bitwie pod Warną w 1444 r. Fakt ten sugeruje, że i inni badacze starali się znaleźć grób króla. Czy naprawdę Grzegorzewski nie widział grobowca w Obrochiste?

W 1575 r. polski kronikarz Mateusz Stryjkowski odbył podróż przez Bułgarię w poszukiwaniu informacji na temat walk i śmierci króla Władysława Warneńczyka. Wspomina, że ​​miejscowa ludność ma zachowane pieśni i opowieści o walce i śmierci króla.

Shkorpil sam powiedział na jednym ze swoich wykładów, że francuski naukowiec Ami Bue, który podróżował do Bułgarii w 1837 roku wspomina, że w Tekke prawdopodobnie odbył się pochówek Warneńczyka. Shkorpil cytuje Bue, ale sam nie przeprowadził badan Tekke, aby spojrzeć na ciało króla.

Te wszystkie wymienione fakty czynią dla nas bezspornym, że musi być kontynuowane badanie grobu w Jak Yazala Baba Tekke w Obrochishte. Naszą hipotezę potwierdza Shank Apostolov - dyrektor Muzeum "Varnenchik" od 1966 do 2007 roku, obecnie na emeryturze, który uważa, że takie badania w Tekke są warte wysiłku.

Nowoczesne technologie pozwalają porównać DNA z kości, które znajdują się w Tekke, z kośćmi na Wawelu, należącymi do brata i ojca Władysława III Jagiellończyka. Wystarczy dokonać analizy porównawczej w celu ustalenia, czy osobnik pochowany w Tekke to król Władysław Warneńczyk.

Ze względu na powyższe rozważania, zwrócono się o pomoc do instytucji, które są kompetentne w kwesii bitwy pod Warną z 1444. Mamy nadzieję na wsparcie tych wysiłków. Wierzymy, że nadszedł czas, aby po sześciuset latach odkryć tak pilnie strzeżoną tajemnice i zrozumieć, co wtedy się wydarzyło.

Wróć

Wydarzenia

> Kwiecień 2024 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30